Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

GALERIE FOTO

Obraz 4876

Uważam, że...

Kontrola eksportu broni z państw Unii Europejskiej

– Państwa Unii Europejskiej są dużymi eksporterami uzbrojenia. W ostatnich pięciu latach z Unii Europejskiej wyeksportowano broń o wartości 27 proc. ogólnoświatowego eksportu, co oznacza, że Unia jest po Stanach Zjednoczonych (34 proc.) drugim dostawcą broni.

Niestety, są liczne sygnały, że broń ta jest wykorzystywana także w państwach, do których obowiązuje zakaz eksportu, jak np. w Jemenie. Są także przypadki, że wyprodukowaną w UE broń i amunicję znajdowano przy bojownikach DAISH w Syrii i Iraku. Informacje te wskazują, że obowiązujące europejskie przepisy ws. wywozu broni, nie są skutecznie egzekwowane. Oczywiście główny obowiązek w zakresie kontroli eksportu broni spoczywa na państwach, z których wywodzą się eksporterzy.

Uważam, że również Unia Europejska mogłaby przyczynić się do skuteczniejszej kontroli eksportu broni. Wymagałoby to w szczególności zwiększenia kompetencji i liczby pracowników Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, którzy zajmowaliby się analizą zezwoleń na wywóz i egzekwowaniem prawa w państwach członkowskich. Podstawowym problemem nie jest bowiem słabość przepisów prawnych, lecz przypadki obchodzenia obowiązujących rozwiązań.

Janusz Zemke

Strasburg,

15 listopada 2018 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 651

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

Internauci piszą...

Co jest w programie S&D?

* Szanowny Panie Europośle,
zwracam się do Pana z prośbą o przesłanie więcej wiadomości na temat programu partii S&D (najlepiej w języku polskim).
Niestety, nie doszukałam się na oficjalnej stronie szczegółowych informacji na ten temat.
Materiały te są mi potrzebne do wykonania projektu.
Z góry dziękuje za odpowiedź.

(dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke, studentka studiów europejskich, 9 grudnia 2018 r.)

***

Odpowiedź posła J. Zemke:

Szanowna Pani,
uprzejmie dziękuję za mail. Grupę polityczną Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim tworzą dwie partie - Europejska Partia Socjalistów (PES, której członkiem jest SLD) oraz włoska Partia Demokratyczna (PD).
Odnosząc się do Pani prośby, pragnę zauważyć, że w ten weekend odbył się kongres PES w Lizbonie, podczas którego przyjęto deklaracje programowe - w kontekście zbliżających się wyborów do PE w 2019 r.
Jest on dostępny na razie jedynie po angielsku, ale jestem przekonany, że nie będzie to dla Pani problem.
Poniżej przesyłam linki do strony PES oraz przyjętego programu 
https://www.pes.eu/en/

oraz https://www.pes.eu/export/sites/default/.galleries/Documents-gallery/Resolutions_PES_Congress_2018.pdf_2063069299.pdfZ pozdrowieniami,
Janusz Zemke
9 grudnia 2018 r.

***

Czytaj całość »

Kurs obsługi komputera

Obraz 1539

EUROPEJSKIE DROGI – radio Pomorza i Kujaw

Polecamy Państwu wysłuchanie audycji Wojciecha Sobocińskiego pt. "Europejskie drogi", które cyklicznie nadawane są w środy o 12,15 na antenie Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. 

 

Czytaj całość »

Licznik odwiedzin

12298270
Obecnie stronę przegląda
126 użytkownik(-ów)
  • RSS RSS: Aktualności
  • RSS RSS: Komunikaty
  • Zapraszamy seniorów z Kujaw i Pomorza na bezpłatne kursy komputerowe "Komputer oknem na świat". Zgłoszenia przyjmują biura poselskie w Bydgoszczy (tel. 737 48 75 71), Inowrocławiu (tel. 737 48 75 71), Grudziądzu (tel. 736 83 29 30), Toruniu (737 48 75 71), Włocławku (736 83 29 28 ) oraz Piotrkowie Kujawskim (tel. 604 43 83 72).

Komunikaty

* W biurach poselskich Janusza Zemke dobiegają końca ostatnie tegoroczne edycje kursów komputerowych dla seniorów "Komputer oknem na świat". W styczniu 2019 r. rozpoczną się kolejne 16-godzinne bezpłatne kursy, na które zapraszamy. Na fot. prowadzący kurs w Inowrocławiu Tomasz Mokos oraz dumne z uzyskanych dyplomów uczestniczki zajęć.

* 14 grudnia br. poseł Janusz Zemke przebywał na spotkaniach w Bydgoszczy, m.in.:

  • godz. 10,00 - ze współpracownikami w Biurze Poselskim przy ul. Paderewskiego 28;
  • godz. 12,00 - z członkami Klubu Starszych Dziennikarzy w siedzibie "Gazety Pomorskiej" przy ul. Zamojskiego 2

* 15 grudnia br. poseł weźmie udział w posiedzeniu Rady Krajowej SLD w Warszawie, jako członek tego gremium.

* Od 10 do 13 grudnia br. obradował w Strasburgu na kolejnej sesji plenarnej Parlament Europejski. Z omawianą tematyką zapoznaj się TUTAJ, a z wystąpieniami posła Janusza Zemke TUTAJ.

* 3 grudnia br. poseł Janusz Zemke udzielił wywiadu red. Elizie Olczyk. Wywiad ukaże się w najbliższym numerze tygodnika "Plus Minus", wydawanego łącznie z "Rzeczpospolitą".

* 1 grudnia br. wieczorem wyjechała z Bydgoszczy do Brukseli 56-osobowa grupa mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, która na zaproszenie posła Janusza Zemke zwiedzi siedzibę Parlamentu Europejskiego i przedświątecznie przystrojoną Brukselę. Grupę prowadzi Beata Krajewska – zastępca dyrektora biura poselskiego w Bydgoszczy, a w Brukseli gośćmi posła zaopiekują się asystent Marek Tomczyk oraz będący tam na stażu – Agnieszka Jankierska-Wojda oraz Benedykt Kotkiewicz. Powrót do Bydgoszczy – 5 grudnia br.

* 30 listopada br. o godz. 18,50 w programie "Wydarzenia" Polsat News wyemitowano wypowiedź posła Janusza Zemke, nagraną dziś wcześniej w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

* 29 listopada br. poseł Janusz Zemke wziął udział w nagraniu materiału – za pośrednictwem łącza internetowego – do programu telewizyjnego TVN24, który wyemitowany został dziś, o godz. 21.00 w magazynie „Polska i Świat”.

 

* 28 listopada br. w materiale redaktor Katarzyny Kolendy-Zaleskiej w "Faktach" TVN poseł Janusz Zemke komentował możliwą reakcję Komisji Europejskiej po wycofaniu się rządzących w Polsce z części reform w sądownictwie. Janusz Zemke powiedział, że w Polsce "władza wykonawcza zaatakowała władzę sądowniczą i zdziwiłby się, gdyby Komisja Europejska wycofała swą skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE".

* 28 i 29 listopada br. obradować będzie Parlament Europejski na sesji plenarnej, tym razem w Brukseli. Zobacz tematykę obrad TUTAJ

* Poseł Janusz Zemke był dziś gościem audycji "Puls Trójki" PR3 ze studia w Brukseli, którą prowadził redaktor Marcin Pośpiech. Zapraszamy do wysłuchania audycji w internecie.

* Od 12 do 15 listopada br. obradował w Strasburgu Parlament Europejski. Wśród tematów: "czysta energia",  bezpieczeństwo europejskie, pakiet telekomunikacyjny, debata z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o przyszłości Europy. Wypowiedzi posła Janusza Zemke w debacie zobacz TUTAJ

* 8 listopada 2018 roku licznik odwiedzin niniejszej strony internetowej pokazał liczbę 12 milionów! W imieniu posła Janusza Zemke - serdecznie dziękujemy za zainteresowanie publikowanymi tu treściami, tworzonymi głównie aktywną działalnością europosła SLD
w Parlamencie Europejskim i regionie kujawsko-pomorskim, w którym drugą kadencję sprawuje mandat poselski.

* Zapraszamy do "Poradnika dla emerytów...", gdzie m.in. są teksty wniosku SEiRP o umorzenie postępowań ZER..., dokumenty związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie opłat za niewykorzystane urlopy oraz apel emerytowanych generałów i admirałów do obecnych władz RP w setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Sonda

Jak PE powinien wpływać na przyszłość Europy?

Komentarz na gorąco...

Ustanowienie Europejskiego Funduszu Obronnego

– Zmienia się sytuacja w zakresie bezpieczeństwa i obrony nie tylko wewnątrz Unii, ale także poza naszym kontynentem. Obywatele Unii oczekują w związku z tym, i słusznie, że weźmie ona zdecydowanie większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo.
Znajduje to wyraz w różnych propozycjach przygotowywanych przez Komisję Europejską w porozumieniu z Parlamentem Europejskim. Jedną z najważniejszych jest zamysł powołania Europejskiego Funduszu Obronnego, który w latach 2021-2027 ma dysponować pulą 35 miliardów euro.

Po raz pierwszy zatem w budżecie UE znajdą się środki przeznaczone głównie na badania i wdrożenia w obszarze obronności i poprawę mobilności wojskowej w Europie.

Myślę, że jest to słuszna decyzja. Będzie ona jednak wymagała szczegółowej analizy i kontroli ze strony Parlamentu, tak by dodatkowe, znaczne środki finansowe poprawiły zdolności obronne UE, a nie rozpłynęły się w morzu potrzeb, jakie sygnalizują poszczególne państwa unijne.

Zwłaszcza należałoby ustalić szczegółowo programy badawcze w dziedzinie obronności i wpierać te, które likwidowałyby zapóźnienie technologiczne Unii Europejskiej.

Jeśli zaś chodzi o poprawę mobilności wojskowej, to oprócz koniecznych inwestycji, skoncentrowanych na przejściach transgranicznych, równie ważna jest likwidacja barier prawnych i organizacyjnych, bardzo utrudniających przemieszczanie się żołnierzy w Europie.

Janusz Zemke
Strasburg,
11 grudnia 2018 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1256

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 4860

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

15 Grudnia 2018
Sobota
Imieniny obchodzą: Celina, Iga i Nina
Do końca roku zostało
16 dni.

Ostatnia aktualizacja

0
Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Protokół posiedzenia Zarządu FSSM

27.09.2018  Zainteresowanych zapraszamy do zapoznannia się z protokółem posiedzenia Zarządu Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP, które odbyło się 21 września 2018 r.

 

PROTOKÓŁ
posiedzenia Zarządu Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych 

21 września 2018 r. w Warszawie przy ul. Polnej 7, odbyło się posiedzenie Zarządu Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP.
W posiedzeniu uczestniczyło 14 członków Zarządu Federacji, przewodniczący Komisji Rewizyjnej oraz 2 osoby zaproszone w charakterze gości. Listy obecności - załącznik nr 1.

Obradom przewodniczył Prezydent Federacji – Zdzisław Czarnecki, który zaproponował, aby obrady Zarządu Federacji protokołowała Sekretarz Generalny FSSM RP – Bogusława Łukasiewicz.

Po weryfikacji list obecności przewodniczący obrad stwierdził, że na sali jest kworum (14 na 23 członków Zarządu Federacji) i uchwały oraz decyzje podjęte przez Zarząd będą prawomocne.
Przewodniczący obrad zaproponował, aby zgodnie ze Statutem FSSM RP wszystkie głosowania odbywały się w sposób jawny. Zarząd Federacji jednogłośnie podjął decyzje o głosowaniu jawnym.

Przewodniczący obrad zapoznał zebranych z proponowanym porządkiem obrad, który został przekazany członkom Zarządu Federacji wraz z zaproszeniem. Porządek obrad po zmianach i uzupełnieniu został przyjęty jednogłośnie - załącznik nr 2.

Tematy posiedzenia:

1. Informacja o zrealizowanych i podejmowanych przedsięwzięciach w zakresie wyborów samorządowych przez organizacje zrzeszone w Federacji;
2. Współpraca FSSM RP ze strukturami pozarządowymi;
3. Ocena stanu finansowego Federacji oraz przedstawienie możliwości pozyskiwania środków finansowych;
4. Działania prowadzone przez komitety protestacyjne związane z wyborami samorządowymi;
5. Sprawy wniesione do porządku obrad.

Zdzisław Czarnecki przedstawił zaproszonego gościa - Panią Danutę Przywarę - prezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która przedstawiła genezę HFPC oraz omówiła cele i zakres jej działania.

Komitet Helsiński w Polsce powstał w okresie stanu wojennego i działał poza strukturami państwowymi. Monitorował przestrzeganie międzynarodowego prawa w Polsce. Pierwszy raport Komitetu został przygotowany w 1983 r. “Polska w okresie stanu wojennego”, który zawierał porównanie i sposoby wykonywania prawa polskiego. Raport został przemycony na Zachód, przetłumaczony na język angielski i francuski, a następnie przedstawiony został delegacjom rządowym uczestniczącym w Konferencji Madryckiej KBWE. W późniejszych latach raporty o przestrzeganiu prawa w Polsce przygotowywano corocznie. Komitet Helsiński przygotowywał też raporty specjalne, np. na prośbę Międzynarodowej Organizacji Pracy czy też Komitetu Praw Człowieka ONZ, gdy rząd polski miał przedstawić tym organizacjom swój własny raport dotyczący realizacji w Polsce postanowień Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych ONZ.

Autentyczność pierwszych raportów poświadczyła Komisja Krajowa NSZZ “Solidarność”. W początkach roku 1989 Komitet przechodził stopniowo do jawnej działalności. Pod koniec roku 1989 członkowie Komitetu Helsińskiego złożyli się i założyli apolityczną organizację - Helsińską Fundację Praw Człowieka. Fundacja ta powstała jako prywatna inicjatywa, której celem było „patrzenie władzy na ręce” oraz docierania z wiedzą do człowieka dotyczącą jego praw do wolności. Podjęła działania w kierunku edukacji społeczeństwa. Uruchomiła m.in. poradnictwo telefoniczne. Monitoruje stale naruszenia prawa, procesy sądowe oraz procesy legislacyjne w wymiarze sprawiedliwości. Obecny okres to zdeterminowana obrona ustroju zbudowanego po 1989 r. poprzez kontynuację działalności edukacyjnej łącznie ze szkołami mundurowymi, szkoleniami w Szkole Praw Człowieka (studia podyplomowe), pomocą prawną i innymi działaniami. Uczestniczy w postępowaniach budzących poważne wątpliwości z punktu widzenia ochrony praw człowieka.

Wystosowała petycje w sprawie zdjęcia przedawnienia 5 lat. „Patrzy na ręce” służbom mundurowym, by działały zgodnie z prawem i odwrotnie, by uniknąć stawianych zarzutów wobec tych formacji, które biorą udział w pokojowych zgromadzeniach. Na bieżąco współpracuje z Komisjami Parlamentarnymi, które często sięgają po opinię HFPC w sprawach dot.: m.in. wymuszania zmian w prawie, sprawach precedensowych (ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej).

Leszek Szreder – po wysłuchaniu z atencją i uwagą podzielił się osobistą refleksją dot. Policji. Po 1990 r. uczestniczył w jej przebudowie. Podczas tych dwudziestu kilku lat budowano struktury Policji, wzorując się na tych formacjach w Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy USA. Stwierdził, że w procesie tym, zostało jednak coś zachwiane. Po odejściu ze służby w 2006 r. nie przypuszczał, że cofniemy się do czasów sprzed 1990 r.

Marek Bielec – zaznaczył, że wojsko żyje z piętnem stanu wojennego. Obecne formacje mundurowe służą władzy i wykazują bezwzględną wykonywalność. My stoimy obecnie po stronie demokracji. Naruszanie praw jest do naprawy poprzez zmiany w mentalności ludzi. Obecnie obserwujemy postawę służalczą, a nie służbę. Pokreślił, że należy ukierunkować pracę na tych ludzi. Wojsko służy Polsce i społeczeństwu.

Danuta Przywara – My szukamy kanałów, by przebić tę szklaną szybę, dotrzeć do tych osób, które znajdują się w zależności służbowej.

Monika Kazula
– podzieliła się refleksją, że po etapie pisania odwołań związanych z „ustawą represyjną” i wystąpieniem Sądu z zapytaniem do Trybunału Konstytucyjnego – w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie możemy przetrwać kilka lat.

Danuta Przywara – poprzednie skargi, które wpłynęły do Strasburga nic nie pomogły i nie udało się nic zmienić. Obecna sytuacja jest gorsza, ale My się nie poddajemy. Skargi poszły i czekamy, jeżeli wyroki będą po naszej myśli i przepisów, to wtedy pomyślimy o zmianie prawa.

Janusz Kwiecień – zwrócił się z pytaniem, czy HFPC może podjąć kroki, by pozbawić tytułu A. Dudy i J. Kaczyńskiego np. odsyłając nasze dyplomy do rektorów uczelni na których studiowaliśmy?
Danuta Przywara – to nie My. Trzeba by było wprowadzić procedurę weryfikacji dyplomów.

Prowadzący obrady podziękował pani prezes za udział w posiedzeniu, obszerne przedstawienie roli HFPC w przestrzeni publicznej i zadeklarował współpracę i wsparcie Federacji w działaniach Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Następnie przedstawiciele organizacji zrzeszonych w FSSM RP przedstawili działania podejmowane w sprawie wyborów samorządowych

Zdzisław Pietryka – poinformował, że nie jest upoważniony do przedstawienia realizacji zadań przez SEiRP, jest członkiem Prezydium ZG, ale nie wie jakie działania w tej sprawie podejmował o Stowarzyszenie poza ogólnymi działaniami zalecanymi przez Federację. Przykładem tego jest przesłanie do struktur terenowych poradnika „Samorządność” opracowanego w Federacji. Co do kontroli wyborów samorządowych – nie posiada wiedzy na ten temat. Przekaże członkom Zarządowi Głównemu SEiRP powyższe zapytania. Zasygnalizował, że działania podejmowane w poszczególnych województwach nie zawsze przechodzą przez Zarząd.

Marek Bielec – przekazał informację o zrealizowanych i podejmowanych przedsięwzięciach w zakresie wyborów samorządowych. W ramach podjętych działań nawiązano współpracę z Komitetami Służb Mundurowych (b. Komitety Protestacyjne), zgłoszono kandydatów na listy wyborcze, mężów zaufania, obserwatorów, apele o powszechny udział w wyborach, opublikowano apel przedwyborczy, rozesłano do struktur Związku opracowanie Róży Rzeplińskiej „Rzetelne Wybory”, rozpowszechniono Apel FSSM wraz z „Poradnikiem kandydata i kandydatki w wyborach samorządowych” opracowanym przez Fundację Batorego, na łamach dziennika Trybuna opublikowano artykuł H. Budzyńskiego „Hybrydowa wojna wyborcza”, zwracający uwagę na możliwość manipulacji wyborcami w Internecie i mediach społecznościowych. Na posiedzeniu Zarządu Głównego ZŻWP, które odbędzie się 25 września br. omówiony zostanie problem udziału w wyborach. Jeden z członków Związku został przewodniczącym terytorialnej komisji wyborczej w Rembertowie.

Adam Miksiewicz – przedstawił szeroko zakrojone działania Związku na stronach internetowych w celu uświadamiania i ułatwieniu poruszania się w sferze wyborów samorządowych. Opublikowano m.in. „Poradnik Samorządowca”, Vademecum Wyborcze, apele. Do Komitetów Wyborczych zgłosiło się 34 kolegów na kandydatów do:
Rady Miasta – 18 osób, Rady Gminy – 3 osoby, Rady Powiatu – 9 osób, Sejmiku Wojewódzkiego – 3 osoby, Burmistrza – 1 osoba. Natomiast w Komisjach Wyborczych weźmie udział ok. 40 kolegów.

Janusz Kwiecień – poinformował o kłopotach z naborem kandydatów do Komitetów Wyborczych i Komisji. Ludzie nie wyrażają chęci zaangażowania się wybory – mają dosyć. W związku z tym, nie mają kandydata ze służb mundurowych w Łodzi. Przykre jest również to, że np. w Sieradzu, gdzie uprawnionych do głosowania jest ok. 20 tys. osób, w tym ok. 1000 emerytów i 1000 żołnierzy, a żadna partia nie chciała nas wziąć na listy wyborcze.

Alicja Gołaszewska – przedstawiła akcję propagandową ZBFSOP na stronie internetowej oraz poprzez rozsyłanie informacji drogą elektroniczną. Przekazywane i zamieszczane są apele mobilizujące do wzięcia udziału w wyborach oraz informacje dot. zmian prawnych. Przypomniała również o spotkaniu, które odbyło się w maju br. z inicjatywy koordynatora warszawskiego Andrzeja Pawłowskiego, na którym zgłosiło się kilkadziesiąt osób do prac w Komisjach Wyborczych. Niestety liczba osób zmalała do dwudziestu kilku. Ponadto poinformowała, że 6 osób ze Związku, działa w Społecznym Sztabie Wyborczym kandydata na Prezydenta m. st. Warszawy Andrzeja Rozenka.

Ryszard Góran – w naszym środowisku jest małe zainteresowanie wyborami.

Bogdan Pokrowski – zauważył, że tam, gdzie jest 12 kandydatów na Prezydenta m. st. Warszawy, to niemożliwe jest, by wybory zakończyły się na I turze.

Zdzisław Czarnecki – zwrócił się z prośbą o uświadamianie naszych koleżanek i kolegów, że muszą oddać głos zgodny z własnym sumieniem, byle by ten głos nie był na kandydata PiS lub Kukiz.

Monika Kazula – omówiła działalność komitetów protestacyjnych w związku z wyborami samorządowymi. Informacje dotyczyły liczby naszych emerytów, którzy kandydują do samorządu, jak również ile osób zaangażowanych jest w kontrolę wyborów. Przedstawiła działania poszczególnych Komitetów przeprowadzonych wspólnie ze wszystkimi służbami mundurowymi działającymi na danym terenie oraz w ramach Koalicji Obywatelskiej.

Komitet Protestacyjny - Biała Podlaska
Współpracuje z SEiRP i innymi organizacjami mundurowymi. Prowadzi działalność przedwyborczą wspólnie z SLD, PSL, PO i Nowoczesna. Mają system powiadamiania emerytów i rencistów o ważnych sprawach, raz w tygodniu organizuje spotkania represjonowanych, aktywistów i zainteresowanych wyborami. Zgłoszonych zostało dwóch kandydatów do Rady Miasta, którzy uczestniczą w naradach, spotkaniach i szkoleniach w ramach Koalicji Obywatelskiej. Zjednoczyliśmy siły dla wspólnego celu.
Zgłosił do:
Rady Miasta – 2 osoby;
Komisji Wyborczej – 5 osób;

Komitet Protestacyjny na Podkarpaciu

Zgłosił do:
Sejmiku Wojewódzkiego – 1 osoba;
Rady Powiatu – 2 osoby;
Rady Miasta – 1 osobę;
Rady Gminy – 1 osobę;
Zasygnalizował małe zainteresowanie wśród emerytów mundurowych wyborami.

Komitet Protestacyjny – Pomorze

W związku z wyborami zjednoczyło siły jako Pomorskie Porozumienie Związków i Stowarzyszeń Służb Mundurowych w skład, którego wchodzą: ZEiRP, ZŻWP, ZEiRSG, ZBFSOP, ZEiRSW.
Nawiązano kontakt z PO, Nowoczesną, KOD i lokalnymi komitetami obywatelskimi.
Zgłosił 29 osób do Rad Miasta, Gmin, Powiatu i Sejmiku Wojewódzkiego. Do kontroli wyborów w Komisjach zgłoszono – 59 osób.

Komitet Protestacyjny w Siedlcach

Jest w składzie koalicji „Lepsze Siedlce”, do której weszło SLD, Nowoczesna, PO, PSL, Wolność i aktyw bezpartyjny.
Zgłosił do:
Rady Miasta – 3 osoby;
Komisji Wyborczej – 23 osoby.
Komitet Protestacyjny w Środzie Wielkopolskiej
Zgłosił do:
Rady Powiatu – 1 osobę.

Komitet Protestacyjny w Koszalinie

Aktywnie uczestniczy w spotkaniach z innymi służbami mundurowymi. Zaangażowanie środowiska mundurowego jest mierne. SEiRP w Koszalinie udaje, że nie widzi problemu i nie chce angażować się w temat wyborów.
Zgłosił do:
Rady Miasta – 2 osoby;
Rady Powiatu – 2 osoby.

Komitet Protestacyjny w Olsztynie

Zgłosił do:
Sejmiku Wojewódzkiego – 1 osobę;
Rady Miasta – 1 osobę.

Komitet Protestacyjny w Sanoku

Zgłosił do:
Komisji Wyborczych – 10 osób.

Komitet Protestacyjny w Legnicy

Środowisko mundurowych jest zbyt pasywne, aby funkcjonować samodzielnie w wyborach. Wsparcie jedynej partii politycznej jest niezbędne – tylko politycy mogą przywrócić nam godność i wysługi emerytalne.
Zgłosił do:
Sejmiku Wojewódzkiego – 1 osobę;
Na listy wyborcze – 6 osób (do potwierdzenia)

Komitet Protestacyjny - Małopolska

Zgłosił do:
Sejmiku Wojewódzkiego – 1 osobę;
Rady Powiatu – 1 osobę;

Komitet Protestacyjny na Zamojszczyźnie

Uczestniczą w życiu lokalnych społeczności i terenowych struktur SEiRP. Przygotował projekt prasowego artykułu wyborczego, w którego treści wskazuje na konieczność wielopłaszczyznowego przeciwstawiania się niegodziwości „dojnej zmiany”, szykan, dyskryminacji i represji podjętych w stosunku do byłych funkcjonariuszy.

Komitet Protestacyjny na Lubelszczyźnie

Pomagają wszystkim represjonowanym niezależnie od przynależności do Stowarzyszenia. SEiRP udostępnił dostęp do pomieszczeń, komputerów i drukarek. Dla osób „nieinternetowych” przygotowują informację w formie papierowej. Wyznaczają dyżury podczas których udzielają pomocy prawnej, informacji oraz udostępniają materiały wyborcze. Zapewniają poza kontaktem internetowym również wideokonferencje, które organizuje Zarząd Wojewódzki SEiRP.
Zgłosił do:
Rady Gminy – 1 osobę;
Sejmiku Wojewódzkiego – 1 osobę;
Obwodowych Komisji Wyborczych – 12 + kilka osób

Bogusława Łukasiewicz – przekazała informację dotyczącą współpracy FSSM RP ze strukturami pozarządowymi.

1) Jedną z nich jest Obywatelski Parlament Seniorów, który jest samorządnym reprezentantem środowisk polskich seniorów. Tworzą go organizacje, które zrzeszają osoby po 60 roku życia, a działalność ich ukierunkowana jest na zaspakajanie różnorodnych potrzeb osób starszych. OPS jest platformą dialogu i współpracy z władzami publicznymi i samorządami. W związku z tym, że ma charakter apolityczny i neutralny otwarty jest na współpracę z organizacjami świeckimi i kościelnymi. Konsoliduje środowiska senioralne w Polsce. Inicjuje rozwiązania prawne na rzecz poprawy sytuacji osób starszych, zdrowego godnego starzenia się. Aktualnie „rządzący” chce we władzach OPS ograniczyć rolę przedstawicieli UTW oraz organizacji pozarządowych. Wyrazem niechęci dla OPS jest decyzja Marszałka Sejmu zamknięcia dostępu do gmachu Parlamentu. FSSM RP w 2012 roku pozytywnie odpowiedziała na zaproszenie Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów zgłaszając 12 delegatów. Nasi przedstawiciele wywodzący się z SEiRP, ZŻWP, KZEiRSW, SEiRSG, SEiR Pożarnictwa oraz SGP w sposób merytoryczny przedstawiają nasze problemy w pracach OPS. 1 października 2018 r. w Muzeum „Polin” odbędzie się kolejne posiedzenie OPS, w którym aktywnie uczestniczyć będą przedstawiciele „mundurowych”.

2) Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych, którą reprezentują funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Krajowej Administracji Skarbowej jest kolejną organizacją, z którą współpracuje FSSM RP. Należy podkreślić, że przedstawiciele FZZSM zdecydowanie wspierali działania FSSM RP przeciwko „ustawie represyjnej” czego wyrazem był udział podczas wysłuchania społecznego w lutym br. w Parlamencie Europejskim w Brukseli przedstawicieli NSZZP, Euromil-u oraz Eurocop-u. W lipcu 2018 r. FZZSM przedstawiła postulaty kierownictwu MSWiA protestując przeciwko warunkom służby tj.: podwyżki uposażenia o 650 zł, odmrożenie waloryzacji płac, przywrócenie systemu emerytalnego, płatne nadgodziny, 100% płatności za 30 dni zwolnienia lekarskiego w roku. FZZSM na dzień 02 października br. przygotowuje ogólnopolską manifestację w Warszawie, w której nie przewiduje udziału polityków i innych organizacji.

3) FSSM nawiązała również współpracę z Komitetem Obywatelskim przy Lechu Wałęsie wychodząc naprzeciw uchwałom III Kongresu Federacji (współpracujemy ze wszystkimi poza PiS i Kukiz’15). W Gdańsku odbyło się pierwsze spotkanie z Henrykiem Majewskim, a wstępne uzgodnienia dotyczące dalszej pracy ustalono w Warszawie z Krzysztofem Królem i Ryszardem Puszem. Wynikiem tych spotkań było zaproszenie „emerytów mundurowych” do udziału w pracach Komitetu, które oficjalnie nastąpiło w dniu 02 września br. w Warszawie podczas konferencji dot. kontroli wyborów.

4) W ostatnim czasie Federacja nawiązała współpracę z Obywatelami RP, których wystąpienia są tożsame ze stanowiskiem Federacji w sprawie działań służbowych podejmowanych przez służby mundurowe. Wyrazem tego jest „Apel Komitetów Organizacji Ruchów Demokratycznych” skierowany do funkcjonariuszy Policji. Obywatele RP jest ruchem nieformalnym, a warunkiem uczestnictwa w nim jest podpisanie „Deklaracji Obywatelskiej”. Wartościami ruchu są: godność człowieka jako wartość fundamentalna, działanie skuteczne i bez przemocy, praworządność, niewykluczająca nieposłuszeństwa obywatelskiego, jednakowe prawa obywatelskie i obrona praw mniejszości, solidarność społeczna, przeciwdziałanie wykluczeniu i podziałom społecznym. Nie każdej władzy należy się podporządkować”. Działania podejmowane przez Obywateli RP są zgodne z celami zapisanymi w Statucie FSSM RP.

Leszek Szreder – oznajmił, że Zarząd Stowarzyszenia Generałów Policji w dniu 27 września br. organizuje spotkanie z generałami ze wszystkich formacji mundurowych z całej Polski.

Ryszard Żuchowski – w związku z organizowanym spotkaniem przez Prezesa SGP Adama Rapackiego zaprosił na spotkanie kolegów m. in. z Wrocławia, Szczecina, Krakowa, Bydgoszczy. W ramach włączenia się w wybory samorządowe prowadzą spotkania, apelując do zgromadzonych, by mobilizowali wszystkich do wzięcia w nich udziału. Organizowane są również spotkania wyjazdowe na terenie kraju. Środowisko wojskowe pokłada nadzieję na pobudzenie społeczeństwa.

Ryszard Góran – na naszej stronie nie zamieszczamy ogłoszeń agitujących do głosowania. Wskazywanie konkretnych kandydatów z poszczególnych partii wywołuje wśród naszych członków od razu „Veto”. Przedstawi tę sprawę na posiedzeniu Zarządu.

Ewa Grzegorczyk - Skarbnik FSSM przedstawiła sprawozdanie finansowe na dzień 31 sierpnia 2018 r. W swoim wystąpieniu poinformowała, że z uwagi na to, że Komitet Inicjatywy Ustawodawczej funkcjonował do marca 2018 r., z konta „Darowizny” w 2018 roku należało również uwzględnić następujące wydatki komitetu, takie jak: wynajem biura, obsługę biura, udział w masowych imprezach, materiały marketingowe (koszulki, proporczyki, chorągiewki, nagłośnienie i obsługę techniczną), materiały propagandowe, wynajem sal na konferencje, spotkania szkoleniowe zespołów protestacyjnych, delegacje służbowe. Ponadto, należy uwzględnić pozostałe koszty, tj. (Internet, materiały biurowe, tusze, papier, znaczki, itp.). Wszystkie te koszty zostały rozliczone proporcjonalnie i uwzględnione w Sprawozdaniu KIU, jak i w w/w. dokumentach.

Z uwagi na to, że na Kongresie podjęta została uchwała, która upoważnia Federację do zakupu nowego sprzętu na potrzeby funkcjonowania biura do kwoty 8.500,00 PLN, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z konta „Darowizny”, dokonano zakupu trzech laptopów Dell, stację dokującą za 3.057,00 PLN, oraz 2 urządzeń wielofunkcyjnych OKI za 2.428,39 PLN i 2.225,99 PLN. Ogółem wydano 7.711,38 PLN.

Wszystkie informacje dotyczące przychodów i kosztów poniesionych przez Federację SSM RP, zawarte w Zestawieniu Obrotów i Sald na dzień 31 sierpnia 2018r., jak i w Zestawieniu Analitycznym sporządzone zostały przez księgową – panią Urszulę Wojnowską – załącznik nr 3.

W ramach planowanych przedsięwzięć w celu pozyskiwania środków finansowych Komisja Finansowa powołana na Kongresie, przyjęła za cel osiągnięcie niezależności finansowej FSSM, wsparcie finansowe członków zrzeszonych w FSSM poprzez ułatwienie podjęcia pracy przez młodszych emerytowanych funkcjonariuszy oraz wsparcie tych, którzy pracować już nie mogą.
Przyjęte środki do realizacji tych celów to: działalność gospodarcza, sponsoring, granty i programy unijne, aktywność wydawnicza (publikacja wspomnień, dokumentów, itp.).
Z przeprowadzonych przez FSSM RP działań rozpoznawczych, spotkań, rozmów i negocjacji zaprezentowała te propozycje – załącznik nr 4.

Prowadzący obrady – Zdzisław Czarnecki zwrócił uwagę na fakt, że nie wszystkie organizacje do chwili obecnej zapłaciły składki członkowskie za 2018 r. (całości lub w części), Zarząd Federacji zobowiązał Biuro Federacji do wysłania pism ponaglających w sprawie składek.

Przewodniczący obrad po wyczerpaniu tematów posiedzenia zakończył posiedzenie Zarządu Federacji o godzinie 14:30.

                                                            Prowadzący obrady

                                                            Zdzisław Czarnecki

Warszawa, 21 września 2018 r.