Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

GALERIE FOTO

Obraz 4888

Uważam, że...

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo Europy

– Należę do osób, które uważają, że Europa musi brać większą odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo. Istotny jest oczywiście udział 25 z 28 unijnych państw w NATO, ale coraz ważniejsze będą własne zdolności wojskowe i przemysłowe. To zdolności naukowo-badawcze i przemysłowe decydują ostatecznie o jakości technicznego potencjału wojska.

Niepokojący jest w związku z tym fakt, że pracujące na potrzeby obronności placówki badawcze i przemysł przeżywają w Europie wiele problemów, do których głównie należy mała efektywność rozproszonych badań i wdrożeń oraz szczupłość środków finansowych na obronę.

Warto przypomnieć, że Europa jako całość wydaje na obronę tylko 1,34 % PKB.
Dobrym pomysłem jest zatem powołanie Europejskiego Funduszu Obronnego oraz wyodrębnienie po raz pierwszy w projekcie budżetu unijnego specjalnych środków na poprawę bezpieczeństwa i obrony, które w kolejnej perspektywie budżetowej powinny wynosić 32 miliardy euro.
Jeżeli plany te zostaną zrealizowane, to po roku 2021, powinniśmy zauważyć postęp w poziomie techniki wojskowej w Europie.

Janusz Zemke

Strasburg,

5 lipca 2018 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 1643

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

Internauci piszą...

Dla głosów wyborców w Warszawie - PiS zrezygnuje z dezubekizacji?

- Wielu już publicystów doszukiwało się właściwego dna w opinii  Komisji Ustawowdawczej, uznającej jednak sugestie swoich sejmowych prawników, że ustawa tzw. dezubekizacyjna jest niekonstytucyjna. Stanie się to stanowiskiem Sejmu (jeśli podpisze marszałek Marek Kuchciński), wysłanym do Trybunału Konstytucyjnego, zanim ten (Julia Przyłębska) orzeknie jak ma być. Najlepiej przed wyborami.

Zachecam Państwa do przeczytania wpisu z 12 października br. na blogu "Śląsk z bliska" Jana Dziadula pt. Dezubekizacja - do de?, zawierającego wiele trafnych spostrzeń i opinii.

"Znajomy śląski polityk PiS – bywają też porządni ludzie po tej stronie mocy – wytłumaczył mi, na czym polega to całe zamieszanie związane z de-dezubekizacją.

Że rządzący chcą ustawę dezubekizacyjną złagodzić, że niby niekonstytucyjna… Z jakiej paki nagle chcą zwracać honory i pieniądze ludziom służącym z oddaniem Polsce po 1990 r., choć urodzonym – za przeproszeniem – w PRL? Z jakiej racji robią suwerenowi wodę z mózgu?

Sprawa jest prosta jak budowa cepa. Chodzi o wybory w Warszawie. Przepraszam, że wchodzę w stołeczną szkodę i tym samym mieszam się w nieswoje – wszak ze stolicą łączy mnie tylko praca i przynależne patriotycznie uczucie.

Jednak swoje powiedzieć muszę. Warszawa, jak wiadomo, nasączona jest byłymi funkcjonariuszami SB, UOP, WOP (Wojska Ochrony Pogranicza), WSI (Wojskowe Służby Informacyjne), WSW (Wojskowe Służby Wewnętrzne), ABW itd. – jak dobra wielkanocna baba rodzynkami. Mieszkania i meldunki przydzielano tu komu popadnie. Dzisiaj to całe tałatajstwo ma prawo głosu. Z rodzinami to niezła wyborcza siła. I wyobraźcie sobie, wyobraża sobie polityk PiS, że niejaki Jaki z Trzaskowskim idą w wyborach łeb w łeb. Każdy poszczególny głos jest na miarę zwycięstwa!

A tu do urny zbliża się niejedna peereolwska kanalia, dajmy na to gen. Gromosław Czempiński. Nie byłbym skłonny szastać takim określeniem na lewo i prawo, szczególnie na łamach, gdyby nie przetarł drogi Mały Klasyk – w Sejmie. Tu znowu dygresja – „mały klasyk” nie znaczy bynajmniej w tym przypadku nic obraźliwego, o nie! Był przecież Mały Rycerz, Mały Korsykanin – Mały Prezes jedynie uświetni ten szereg i to jest oczywista oczywistość."

Czytaj dalej...

Jak skądinąd wiadomo, marszałek M. Kuchciński wysłał do Trybunału Konstytucyjnego już 5 października 2018 r. stanowisko Sejmu RP w sprawie o sygn. akt P 4/18, ale 12 października złożył w TK oświadczenie, że je wycofuje, a nowe stanowisko przedstawi w terminie poźniejszym. Przypomnijmy, że Komisja Ustawodawcza Sejmu obradowała 4 października. Piłka nadal w grze...

(dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke, 13 października 2018 r.)

***
Sprawa pokrętna jak drogi do decyzji marszałka Kuchcińskiego

Leszek Orkisz opublikował post w grupie "Emeryci policyjni" na Facebooku, który wszystko niby wyjaśnia, a jest cytatem artykułu w "Gazecie Wyborczej" Ustawa dezubekizacyjna. Kto wrobił Marka Kuchcińskiego? (Wojciech Czuchnowski, Leszek Kostrzewski 15 października 2018 r.):

"Marszałek Sejmu Marek Kuchciński musiał wycofać wysłane do Trybunału Konstytucyjnego stanowisko Sejmu dotyczące tego, że zasadnicza część ustawy dezubekizacyjnej jest niezgodna z ustawą zasadniczą. W Kancelarii Sejmu trwa szukanie winnych. W piątek po południu na oficjalnej stronie Sejmu ukazało się krótkie pismo Kuchcińskiego do prezes TK Julii Przyłębskiej. Tytuł: „Oświadczenie uczestnika postępowania o cofnięciu pisma procesowego”. W dokumencie czytamy m.in.: „Niniejszym oświadczam, iż cofam stanowisko Sejmu RP z 5 października przedstawione w sprawie o sygn. akt P 4/18. Jednocześnie informuję, że nowe stanowisko Sejmu zostanie przedstawione w późniejszym terminie”.

Kręta droga pisowskiej ustawy

Wystąpienie Kuchcińskiego kończy toczącą się od 4 października tajemniczą historię nieoczekiwanego „złagodzenia” przez PiS ustawy odbierającej renty i emerytury mundurowe funkcjonariuszom policji oraz służb specjalnych, którzy pracowali w nich po 1 sierpnia 1990 r. W grudniu 2016 r. PiS uznał, że każdy, kto choć dzień służył w organach represji PRL, nie zasługuje na pieniądze należne funkcjonariuszom. W ten sposób drastycznie obcięto emerytury i renty ok. 30 tys. osób, które pracowały dla wolnej Polski nawet po 25 lat. 4 października tego roku nastąpił nieoczekiwany zwrot: sejmowa komisja ustawodawcza – głosami posłów PiS – nagle wycofała się z punktu, który ludzi służących po 1990 r. zrównywał z funkcjonariuszami systemu komunistycznego. Kilka dni później potwierdził to jej przewodniczący Marek Ast. Potem na stronie Sejmu ukazało się „stanowisko procesowe” Kuchcińskiego datowane na 5 października. Sejm podzielał w nim zdanie komisji i wskazywał TK, że kontrowersyjny przepis trzeba uchylić. Losy chwilowego „złagodzenia” dezubekizacji „Wyborcza” opisywała dzień po dniu. 10 października nastąpił kolejny zwrot akcji. Marszałek Kuchciński ogłasza na Twitterze: „Informuję, że nie podzielam opinii Komisji Ustawodawczej w części dotyczącej niezgodności art. 15c ust. 2 i 3 ustawy z Konstytucją. Do TK przesłane zostanie stanowisko, zgodnie z którym ustawa jest w całości zgodna z Konstytucją”. Ale pismo z dokładnie odwrotnym stanowiskiem dalej widniało na stronie Sejmu. Przez kilka dni próbowaliśmy ustalić w Kancelarii Sejmu, w jakim trybie marszałek wycofuje się z własnej opinii. Odpowiedzi były szokujące. Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka pisał nam, że obowiązujący jest… komunikat z Twittera. Ostatecznie w piątek Kuchciński skapitulował i oficjalnie przyznał, że wycofuje z TK wcześniejsze „stanowisko procesowe”."

***

Czytaj całość »

Kurs obsługi komputera

Obraz 1877

EUROPEJSKIE DROGI – radio Pomorza i Kujaw

Polecamy Państwu wysłuchanie audycji Wojciecha Sobocińskiego pt. "Europejskie drogi", które cyklicznie nadawane są w środy o 12,15 na antenie Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. 

 

Czytaj całość »

Licznik odwiedzin

11843207
Obecnie stronę przegląda
215 użytkownik(-ów)
  • RSS RSS: Aktualności
  • RSS RSS: Komunikaty
  • Uwaga członkowie ZEMKE TEAM! 20 października br. w w Warszawie poseł Janusz Zemke wylosuje następne dwa adresy e-mail z bazy grupy ZEMKE TEAM. Ich właściciele zaproszeni zostaną na wyjazd do Brukseli w dniach 1-5 grudnia 2018 r.

Komunikaty

* Od 22 do 25 października potrwają obrady plenarne Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Wśród tematów ekologia – jakość wody do spożycia przez ludzi, wpływ tworzyw sztucznych na środowisko i promowanie energooszczędnych pojazdów transportowych, ponadto projekt budżetu Unii na 2019 rok, więcej... TUTAJ

* Uwaga członkowie ZEMKE TEAM! W sobotę, 20 października br. w Warszawie poseł Janusz Zemke wylosuje następne dwa adresy e-mail z bazy grupy ZEMKE TEAM. Ich właściciele zaproszeni zostaną na wyjazd do Brukseli w dniach 1-5 grudnia 2018 r. Wskutek kłopotów lądowaniem samolotów w Bydgoszczy (17 października), wcześniejszy termin losowania został przesunięty.

* 17 października br. poseł Janusz Zemke miał być gościem inauguracji nowego roku akademickiego w Kazimierzowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku dla ok. 300 jego słuchaczy.  Niestety, na lotnisku we Frankfurcie dowiedział się, że wszystkie loty do Bydgoszczy są odwołane. Poseł przeprasza i obiecuje, że wygłosi wykład  w  najbliższym  terminie. Podczas inauguracji pozdrowienia i życzenia od Janusza Zemke przekazał dyrektor biura poselskiego Ireneusz Nitkiewicz.

* 13 października br. poseł Janusz Zemke przebywał na spotkaniach przedwyborczych w Olsztynie, Ostródzie i Iławie (woj. warmińsko-mazurskie).

– godz. 12,oo – konferencja prasowa przed budynkiem Sejmiku i Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, ul. E. Plater 1

– godz. 15,oo – spotkanie z kandydatami na radnych samorządów do Sejmiku, powiatu i miasta z KKW SLD Lewica Razem w sali zamku w Ostródzie, prezentacja kandydatów, wystąpienie posła J. Zemke, konferencja prasowa o godz. 16,3o

– godz. 18,oo – spotkanie z członkami SLD oraz kandydatami na radnych samorządów z KKW SLD Lewica Razem w sali Portu Iława nad Jeziorakiem, ul. Chodkiewicza 5

* Wobec informacji medialnych i zapytań emerytów mundurowych, kierowanych do posła Janusza Zemke, o możliwości cofnięcia tzw. ustaw dezubekizacyjnych - zapraszamy do zakładki "Poradnik dla emerytów...", gdzie przypominamy jak zdecydowanie głosowali za tymi ustawami obecnie rządzący, członkowie PO, a nawet PSL, a także do zakładki "Internauci piszą..." z nowymi komentarzami.

* 5 października br. poseł Janusz Zemke przebywał we Włocławku, gdzie poparł kandydatów lewicy KKW SLD Lewica Razem w wyborach samorządowych:
godz. 12:3o – spotkanie z kandydatami na radnych w biurze RM SLD przy ul. Kościuszki 12;
godz. 13:oo – spacer ulicami Włocławka


godz. 13:3o – konferencja prasowa dla lokalnych mediów oraz nagranie wypowiedzi dla TV Kujawy i w audycji Radia HIT


godz. 18:oo – "Spotkanie Pokoleń" w uzdrowisku Wieniec Zdrój.

* Od 1 do 4 października br. obradować będzie w Strasburgu Parlament Europejski. Z porządkiem obrad można zapoznać się TUTAJ

* 29 września br. od godz. 9 poseł Janusz Zemke uczestniczył w XV inauguracji Roku Akademickiego w Bydgoskiej Szkole Wyższej. Poseł Zemke wziął udział po raz 15. w uroczystościach uczelni, czyli corocznie od chwili jej powstania w Bydgoszczy.

* Zapraszamy do zakładki "Poradnika dla emerytów...", gdzie m.in. zamieszczony jest protokół posiedzenia Zarządu FSSM z 21 września oraz informacje o Manifestacji Służb Mundurowych przygotowywanej na 2 października.

* 27 września br. w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli poseł Janusz Zemke spotkał się z grupą 25 studentów ze swej macierzystej uczelni, tj. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Byli to słuchacze kierunków stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo narodowe. W spotkaniu uczestniczył marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

* 20 września br. poseł Janusz Zemke komentował w Faktach TVN projekt utworzenia stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce, zdeklarowany podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w USA.

* Do wyborów samorządowych w Polsce (21.10) – poseł Janusz Zemke odbędzie w regionie kujawsko-pomorskim ponad 20 spotkań poselskich, m.in.:
# 14 września – Inowrocław
godz. 17:oo – miejsko-powiatowa inauguracja kampanii wyborczej KKW SLD Lewica Razem, ul. Fabryczna 4. Więcej zdjęć w GALERII.


godz. 19:oo – spotkanie ze środowiskiem mundurowych, jw.
# 16 września – Suchary
godz. 13:oo – udział w dożynkach gminy Nakło
# 20 września – Grudziądz
z udziałem kandydujących w wyborach samorządowych w okręgu grudziądzkim nr 3 do Sejmiku: Jerzym Wenderlichem, Katarzyną Hapką i Krzysztofem Jakubiakiem, zobacz wideo TUTAJ


godz. 12:15 – briefing z dziennikarzami lokalnych mediów –  grudziądzkie spichrze, Brama Wodna


godz. 14:oo z działaczami SLD w biurze poselskim przy ul. Kosynierów Gdyńskich 27
godz. 15:oo – spotkanie ze środowiskiem mundurowych, jw.
godz. 17:oo – spotkanie otwarte w sali restauracji Loft przy Rynku
# 21 września – Mogilno
- godz. 9:oo -spotkanie z burmistrzem i Zarządem Powiatowym SLD w siedzibie Urzędu Miejskiego


- godz. 10:oo - prezentacja kandydatów na radnych SLD Lewica Razem przed siedzibą urzędu z udziałem prasy lokalnej i regionalnej


# 21 września - Żnin
godz. 13:oo – spotkanie ze środowiskiem mundurowych, hotel Martina, ul. A. Mickiewicza 37


godz. 14:3o – powiatowa inauguracja kampanii wyborczej KKW  SLD Lewica Razem w Żninie, jw.


# 21 września – Turzyn
godz. 17:oo – gminna inauguracja kampanii wyborczej KKW SLD Lewica Razem w gminie Kcynia


Czytaj więcej...     Zobacz zdjęcia w GALERII

* 17 września br. poseł Janusz Zemke był gościem redaktora Piotra Kraśki w "Poranku Radia TOK FM" o godz. 7,40. Zapraszamy do słuchania w kolumnie obok i w internecie.

Sonda

Jak PE powinien wpływać na przyszłość Europy?

Komentarz na gorąco...

Pomoc Unii dla ofiar kataklizmu w Kujawsko-Pomorskiem

– Podczas posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego w Strasburgu wypowiedziałem się w debacie dotyczącej uruchomienia środków z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej w celu udzielenia pomocy Bułgarii, Grecji, Litwie i Polsce.

Z pełnym przekonaniem poparłem decyzję o przyznaniu pomocy w wysokości 34 mln euro dla Polski, Grecji, Litwy i Bułgarii. Z tej puli, Polska otrzyma ponad 12 mln euro na naprawę szkód spowodowanych w sierpniu 2017 r. przez gwałtowne burze i niezwykle silne opady.

Najdotkliwiej kataklizmem zostało dotknięte województwo kujawsko-pomorskie, z którego mam zaszczyt piastować mandat do PE.

Unia Europejska potwierdziła, że jest w stanie realnie wspierać region dotknięty przez klęskę żywiołową. Warto jednak podkreślić, że środki z UE stanowią jedynie uzupełnienie środków publicznych w Polsce oraz różnych odszkodowań za poniesione straty. Unia wspiera bowiem naprawianie szkód, które nie podlegają ubezpieczeniom.

Na kanwie tej decyzji, chcę jednak podnieść dwie sprawy.

Po pierwsze, w naprawę szkód i pomoc w województwie kujawsko-pomorskim zaangażowało się wiele osób i instytucji. Tym ludziom, niosącym na miejscu pomoc poszkodowanym należy się ogromny szacunek. Podobnie, jak strażakom, energetykom i przedstawicielom innych instytucji, które aktywnie pomagały i pomagają w likwidacji skutków klęski żywiołowej w województwie kujawsko-pomorskim.

Muszę jednak także zasygnalizować drugi problem. To, niestety, zbyt biurokratyczna i zbyt długa procedura przyznawania środków z Europejskiego Funduszu Solidarności dla regionów dotkniętych klęską. Krytycznie oceniam fakt, że proces przyznawania pomocy trwał... aż cały rok. W sytuacji klęski, działanie Unii Europejskiej musi być zdecydowanie szybsze.

Janusz Zemke

Strasburg,
11 września 2018 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1245

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 4860

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

20 Października 2018
Sobota
Imieniny obchodzą: Budzisława, Irena i Kleopatra
Do końca roku zostało
72 dni.

Ostatnia aktualizacja

0
Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Protokół posiedzenia Zarządu FSSM

27.09.2018  Zainteresowanych zapraszamy do zapoznannia się z protokółem posiedzenia Zarządu Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP, które odbyło się 21 września 2018 r.

 

PROTOKÓŁ
posiedzenia Zarządu Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych 

21 września 2018 r. w Warszawie przy ul. Polnej 7, odbyło się posiedzenie Zarządu Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP.
W posiedzeniu uczestniczyło 14 członków Zarządu Federacji, przewodniczący Komisji Rewizyjnej oraz 2 osoby zaproszone w charakterze gości. Listy obecności - załącznik nr 1.

Obradom przewodniczył Prezydent Federacji – Zdzisław Czarnecki, który zaproponował, aby obrady Zarządu Federacji protokołowała Sekretarz Generalny FSSM RP – Bogusława Łukasiewicz.

Po weryfikacji list obecności przewodniczący obrad stwierdził, że na sali jest kworum (14 na 23 członków Zarządu Federacji) i uchwały oraz decyzje podjęte przez Zarząd będą prawomocne.
Przewodniczący obrad zaproponował, aby zgodnie ze Statutem FSSM RP wszystkie głosowania odbywały się w sposób jawny. Zarząd Federacji jednogłośnie podjął decyzje o głosowaniu jawnym.

Przewodniczący obrad zapoznał zebranych z proponowanym porządkiem obrad, który został przekazany członkom Zarządu Federacji wraz z zaproszeniem. Porządek obrad po zmianach i uzupełnieniu został przyjęty jednogłośnie - załącznik nr 2.

Tematy posiedzenia:

1. Informacja o zrealizowanych i podejmowanych przedsięwzięciach w zakresie wyborów samorządowych przez organizacje zrzeszone w Federacji;
2. Współpraca FSSM RP ze strukturami pozarządowymi;
3. Ocena stanu finansowego Federacji oraz przedstawienie możliwości pozyskiwania środków finansowych;
4. Działania prowadzone przez komitety protestacyjne związane z wyborami samorządowymi;
5. Sprawy wniesione do porządku obrad.

Zdzisław Czarnecki przedstawił zaproszonego gościa - Panią Danutę Przywarę - prezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która przedstawiła genezę HFPC oraz omówiła cele i zakres jej działania.

Komitet Helsiński w Polsce powstał w okresie stanu wojennego i działał poza strukturami państwowymi. Monitorował przestrzeganie międzynarodowego prawa w Polsce. Pierwszy raport Komitetu został przygotowany w 1983 r. “Polska w okresie stanu wojennego”, który zawierał porównanie i sposoby wykonywania prawa polskiego. Raport został przemycony na Zachód, przetłumaczony na język angielski i francuski, a następnie przedstawiony został delegacjom rządowym uczestniczącym w Konferencji Madryckiej KBWE. W późniejszych latach raporty o przestrzeganiu prawa w Polsce przygotowywano corocznie. Komitet Helsiński przygotowywał też raporty specjalne, np. na prośbę Międzynarodowej Organizacji Pracy czy też Komitetu Praw Człowieka ONZ, gdy rząd polski miał przedstawić tym organizacjom swój własny raport dotyczący realizacji w Polsce postanowień Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych ONZ.

Autentyczność pierwszych raportów poświadczyła Komisja Krajowa NSZZ “Solidarność”. W początkach roku 1989 Komitet przechodził stopniowo do jawnej działalności. Pod koniec roku 1989 członkowie Komitetu Helsińskiego złożyli się i założyli apolityczną organizację - Helsińską Fundację Praw Człowieka. Fundacja ta powstała jako prywatna inicjatywa, której celem było „patrzenie władzy na ręce” oraz docierania z wiedzą do człowieka dotyczącą jego praw do wolności. Podjęła działania w kierunku edukacji społeczeństwa. Uruchomiła m.in. poradnictwo telefoniczne. Monitoruje stale naruszenia prawa, procesy sądowe oraz procesy legislacyjne w wymiarze sprawiedliwości. Obecny okres to zdeterminowana obrona ustroju zbudowanego po 1989 r. poprzez kontynuację działalności edukacyjnej łącznie ze szkołami mundurowymi, szkoleniami w Szkole Praw Człowieka (studia podyplomowe), pomocą prawną i innymi działaniami. Uczestniczy w postępowaniach budzących poważne wątpliwości z punktu widzenia ochrony praw człowieka.

Wystosowała petycje w sprawie zdjęcia przedawnienia 5 lat. „Patrzy na ręce” służbom mundurowym, by działały zgodnie z prawem i odwrotnie, by uniknąć stawianych zarzutów wobec tych formacji, które biorą udział w pokojowych zgromadzeniach. Na bieżąco współpracuje z Komisjami Parlamentarnymi, które często sięgają po opinię HFPC w sprawach dot.: m.in. wymuszania zmian w prawie, sprawach precedensowych (ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej).

Leszek Szreder – po wysłuchaniu z atencją i uwagą podzielił się osobistą refleksją dot. Policji. Po 1990 r. uczestniczył w jej przebudowie. Podczas tych dwudziestu kilku lat budowano struktury Policji, wzorując się na tych formacjach w Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy USA. Stwierdził, że w procesie tym, zostało jednak coś zachwiane. Po odejściu ze służby w 2006 r. nie przypuszczał, że cofniemy się do czasów sprzed 1990 r.

Marek Bielec – zaznaczył, że wojsko żyje z piętnem stanu wojennego. Obecne formacje mundurowe służą władzy i wykazują bezwzględną wykonywalność. My stoimy obecnie po stronie demokracji. Naruszanie praw jest do naprawy poprzez zmiany w mentalności ludzi. Obecnie obserwujemy postawę służalczą, a nie służbę. Pokreślił, że należy ukierunkować pracę na tych ludzi. Wojsko służy Polsce i społeczeństwu.

Danuta Przywara – My szukamy kanałów, by przebić tę szklaną szybę, dotrzeć do tych osób, które znajdują się w zależności służbowej.

Monika Kazula
– podzieliła się refleksją, że po etapie pisania odwołań związanych z „ustawą represyjną” i wystąpieniem Sądu z zapytaniem do Trybunału Konstytucyjnego – w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie możemy przetrwać kilka lat.

Danuta Przywara – poprzednie skargi, które wpłynęły do Strasburga nic nie pomogły i nie udało się nic zmienić. Obecna sytuacja jest gorsza, ale My się nie poddajemy. Skargi poszły i czekamy, jeżeli wyroki będą po naszej myśli i przepisów, to wtedy pomyślimy o zmianie prawa.

Janusz Kwiecień – zwrócił się z pytaniem, czy HFPC może podjąć kroki, by pozbawić tytułu A. Dudy i J. Kaczyńskiego np. odsyłając nasze dyplomy do rektorów uczelni na których studiowaliśmy?
Danuta Przywara – to nie My. Trzeba by było wprowadzić procedurę weryfikacji dyplomów.

Prowadzący obrady podziękował pani prezes za udział w posiedzeniu, obszerne przedstawienie roli HFPC w przestrzeni publicznej i zadeklarował współpracę i wsparcie Federacji w działaniach Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Następnie przedstawiciele organizacji zrzeszonych w FSSM RP przedstawili działania podejmowane w sprawie wyborów samorządowych

Zdzisław Pietryka – poinformował, że nie jest upoważniony do przedstawienia realizacji zadań przez SEiRP, jest członkiem Prezydium ZG, ale nie wie jakie działania w tej sprawie podejmował o Stowarzyszenie poza ogólnymi działaniami zalecanymi przez Federację. Przykładem tego jest przesłanie do struktur terenowych poradnika „Samorządność” opracowanego w Federacji. Co do kontroli wyborów samorządowych – nie posiada wiedzy na ten temat. Przekaże członkom Zarządowi Głównemu SEiRP powyższe zapytania. Zasygnalizował, że działania podejmowane w poszczególnych województwach nie zawsze przechodzą przez Zarząd.

Marek Bielec – przekazał informację o zrealizowanych i podejmowanych przedsięwzięciach w zakresie wyborów samorządowych. W ramach podjętych działań nawiązano współpracę z Komitetami Służb Mundurowych (b. Komitety Protestacyjne), zgłoszono kandydatów na listy wyborcze, mężów zaufania, obserwatorów, apele o powszechny udział w wyborach, opublikowano apel przedwyborczy, rozesłano do struktur Związku opracowanie Róży Rzeplińskiej „Rzetelne Wybory”, rozpowszechniono Apel FSSM wraz z „Poradnikiem kandydata i kandydatki w wyborach samorządowych” opracowanym przez Fundację Batorego, na łamach dziennika Trybuna opublikowano artykuł H. Budzyńskiego „Hybrydowa wojna wyborcza”, zwracający uwagę na możliwość manipulacji wyborcami w Internecie i mediach społecznościowych. Na posiedzeniu Zarządu Głównego ZŻWP, które odbędzie się 25 września br. omówiony zostanie problem udziału w wyborach. Jeden z członków Związku został przewodniczącym terytorialnej komisji wyborczej w Rembertowie.

Adam Miksiewicz – przedstawił szeroko zakrojone działania Związku na stronach internetowych w celu uświadamiania i ułatwieniu poruszania się w sferze wyborów samorządowych. Opublikowano m.in. „Poradnik Samorządowca”, Vademecum Wyborcze, apele. Do Komitetów Wyborczych zgłosiło się 34 kolegów na kandydatów do:
Rady Miasta – 18 osób, Rady Gminy – 3 osoby, Rady Powiatu – 9 osób, Sejmiku Wojewódzkiego – 3 osoby, Burmistrza – 1 osoba. Natomiast w Komisjach Wyborczych weźmie udział ok. 40 kolegów.

Janusz Kwiecień – poinformował o kłopotach z naborem kandydatów do Komitetów Wyborczych i Komisji. Ludzie nie wyrażają chęci zaangażowania się wybory – mają dosyć. W związku z tym, nie mają kandydata ze służb mundurowych w Łodzi. Przykre jest również to, że np. w Sieradzu, gdzie uprawnionych do głosowania jest ok. 20 tys. osób, w tym ok. 1000 emerytów i 1000 żołnierzy, a żadna partia nie chciała nas wziąć na listy wyborcze.

Alicja Gołaszewska – przedstawiła akcję propagandową ZBFSOP na stronie internetowej oraz poprzez rozsyłanie informacji drogą elektroniczną. Przekazywane i zamieszczane są apele mobilizujące do wzięcia udziału w wyborach oraz informacje dot. zmian prawnych. Przypomniała również o spotkaniu, które odbyło się w maju br. z inicjatywy koordynatora warszawskiego Andrzeja Pawłowskiego, na którym zgłosiło się kilkadziesiąt osób do prac w Komisjach Wyborczych. Niestety liczba osób zmalała do dwudziestu kilku. Ponadto poinformowała, że 6 osób ze Związku, działa w Społecznym Sztabie Wyborczym kandydata na Prezydenta m. st. Warszawy Andrzeja Rozenka.

Ryszard Góran – w naszym środowisku jest małe zainteresowanie wyborami.

Bogdan Pokrowski – zauważył, że tam, gdzie jest 12 kandydatów na Prezydenta m. st. Warszawy, to niemożliwe jest, by wybory zakończyły się na I turze.

Zdzisław Czarnecki – zwrócił się z prośbą o uświadamianie naszych koleżanek i kolegów, że muszą oddać głos zgodny z własnym sumieniem, byle by ten głos nie był na kandydata PiS lub Kukiz.

Monika Kazula – omówiła działalność komitetów protestacyjnych w związku z wyborami samorządowymi. Informacje dotyczyły liczby naszych emerytów, którzy kandydują do samorządu, jak również ile osób zaangażowanych jest w kontrolę wyborów. Przedstawiła działania poszczególnych Komitetów przeprowadzonych wspólnie ze wszystkimi służbami mundurowymi działającymi na danym terenie oraz w ramach Koalicji Obywatelskiej.

Komitet Protestacyjny - Biała Podlaska
Współpracuje z SEiRP i innymi organizacjami mundurowymi. Prowadzi działalność przedwyborczą wspólnie z SLD, PSL, PO i Nowoczesna. Mają system powiadamiania emerytów i rencistów o ważnych sprawach, raz w tygodniu organizuje spotkania represjonowanych, aktywistów i zainteresowanych wyborami. Zgłoszonych zostało dwóch kandydatów do Rady Miasta, którzy uczestniczą w naradach, spotkaniach i szkoleniach w ramach Koalicji Obywatelskiej. Zjednoczyliśmy siły dla wspólnego celu.
Zgłosił do:
Rady Miasta – 2 osoby;
Komisji Wyborczej – 5 osób;

Komitet Protestacyjny na Podkarpaciu

Zgłosił do:
Sejmiku Wojewódzkiego – 1 osoba;
Rady Powiatu – 2 osoby;
Rady Miasta – 1 osobę;
Rady Gminy – 1 osobę;
Zasygnalizował małe zainteresowanie wśród emerytów mundurowych wyborami.

Komitet Protestacyjny – Pomorze

W związku z wyborami zjednoczyło siły jako Pomorskie Porozumienie Związków i Stowarzyszeń Służb Mundurowych w skład, którego wchodzą: ZEiRP, ZŻWP, ZEiRSG, ZBFSOP, ZEiRSW.
Nawiązano kontakt z PO, Nowoczesną, KOD i lokalnymi komitetami obywatelskimi.
Zgłosił 29 osób do Rad Miasta, Gmin, Powiatu i Sejmiku Wojewódzkiego. Do kontroli wyborów w Komisjach zgłoszono – 59 osób.

Komitet Protestacyjny w Siedlcach

Jest w składzie koalicji „Lepsze Siedlce”, do której weszło SLD, Nowoczesna, PO, PSL, Wolność i aktyw bezpartyjny.
Zgłosił do:
Rady Miasta – 3 osoby;
Komisji Wyborczej – 23 osoby.
Komitet Protestacyjny w Środzie Wielkopolskiej
Zgłosił do:
Rady Powiatu – 1 osobę.

Komitet Protestacyjny w Koszalinie

Aktywnie uczestniczy w spotkaniach z innymi służbami mundurowymi. Zaangażowanie środowiska mundurowego jest mierne. SEiRP w Koszalinie udaje, że nie widzi problemu i nie chce angażować się w temat wyborów.
Zgłosił do:
Rady Miasta – 2 osoby;
Rady Powiatu – 2 osoby.

Komitet Protestacyjny w Olsztynie

Zgłosił do:
Sejmiku Wojewódzkiego – 1 osobę;
Rady Miasta – 1 osobę.

Komitet Protestacyjny w Sanoku

Zgłosił do:
Komisji Wyborczych – 10 osób.

Komitet Protestacyjny w Legnicy

Środowisko mundurowych jest zbyt pasywne, aby funkcjonować samodzielnie w wyborach. Wsparcie jedynej partii politycznej jest niezbędne – tylko politycy mogą przywrócić nam godność i wysługi emerytalne.
Zgłosił do:
Sejmiku Wojewódzkiego – 1 osobę;
Na listy wyborcze – 6 osób (do potwierdzenia)

Komitet Protestacyjny - Małopolska

Zgłosił do:
Sejmiku Wojewódzkiego – 1 osobę;
Rady Powiatu – 1 osobę;

Komitet Protestacyjny na Zamojszczyźnie

Uczestniczą w życiu lokalnych społeczności i terenowych struktur SEiRP. Przygotował projekt prasowego artykułu wyborczego, w którego treści wskazuje na konieczność wielopłaszczyznowego przeciwstawiania się niegodziwości „dojnej zmiany”, szykan, dyskryminacji i represji podjętych w stosunku do byłych funkcjonariuszy.

Komitet Protestacyjny na Lubelszczyźnie

Pomagają wszystkim represjonowanym niezależnie od przynależności do Stowarzyszenia. SEiRP udostępnił dostęp do pomieszczeń, komputerów i drukarek. Dla osób „nieinternetowych” przygotowują informację w formie papierowej. Wyznaczają dyżury podczas których udzielają pomocy prawnej, informacji oraz udostępniają materiały wyborcze. Zapewniają poza kontaktem internetowym również wideokonferencje, które organizuje Zarząd Wojewódzki SEiRP.
Zgłosił do:
Rady Gminy – 1 osobę;
Sejmiku Wojewódzkiego – 1 osobę;
Obwodowych Komisji Wyborczych – 12 + kilka osób

Bogusława Łukasiewicz – przekazała informację dotyczącą współpracy FSSM RP ze strukturami pozarządowymi.

1) Jedną z nich jest Obywatelski Parlament Seniorów, który jest samorządnym reprezentantem środowisk polskich seniorów. Tworzą go organizacje, które zrzeszają osoby po 60 roku życia, a działalność ich ukierunkowana jest na zaspakajanie różnorodnych potrzeb osób starszych. OPS jest platformą dialogu i współpracy z władzami publicznymi i samorządami. W związku z tym, że ma charakter apolityczny i neutralny otwarty jest na współpracę z organizacjami świeckimi i kościelnymi. Konsoliduje środowiska senioralne w Polsce. Inicjuje rozwiązania prawne na rzecz poprawy sytuacji osób starszych, zdrowego godnego starzenia się. Aktualnie „rządzący” chce we władzach OPS ograniczyć rolę przedstawicieli UTW oraz organizacji pozarządowych. Wyrazem niechęci dla OPS jest decyzja Marszałka Sejmu zamknięcia dostępu do gmachu Parlamentu. FSSM RP w 2012 roku pozytywnie odpowiedziała na zaproszenie Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów zgłaszając 12 delegatów. Nasi przedstawiciele wywodzący się z SEiRP, ZŻWP, KZEiRSW, SEiRSG, SEiR Pożarnictwa oraz SGP w sposób merytoryczny przedstawiają nasze problemy w pracach OPS. 1 października 2018 r. w Muzeum „Polin” odbędzie się kolejne posiedzenie OPS, w którym aktywnie uczestniczyć będą przedstawiciele „mundurowych”.

2) Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych, którą reprezentują funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Krajowej Administracji Skarbowej jest kolejną organizacją, z którą współpracuje FSSM RP. Należy podkreślić, że przedstawiciele FZZSM zdecydowanie wspierali działania FSSM RP przeciwko „ustawie represyjnej” czego wyrazem był udział podczas wysłuchania społecznego w lutym br. w Parlamencie Europejskim w Brukseli przedstawicieli NSZZP, Euromil-u oraz Eurocop-u. W lipcu 2018 r. FZZSM przedstawiła postulaty kierownictwu MSWiA protestując przeciwko warunkom służby tj.: podwyżki uposażenia o 650 zł, odmrożenie waloryzacji płac, przywrócenie systemu emerytalnego, płatne nadgodziny, 100% płatności za 30 dni zwolnienia lekarskiego w roku. FZZSM na dzień 02 października br. przygotowuje ogólnopolską manifestację w Warszawie, w której nie przewiduje udziału polityków i innych organizacji.

3) FSSM nawiązała również współpracę z Komitetem Obywatelskim przy Lechu Wałęsie wychodząc naprzeciw uchwałom III Kongresu Federacji (współpracujemy ze wszystkimi poza PiS i Kukiz’15). W Gdańsku odbyło się pierwsze spotkanie z Henrykiem Majewskim, a wstępne uzgodnienia dotyczące dalszej pracy ustalono w Warszawie z Krzysztofem Królem i Ryszardem Puszem. Wynikiem tych spotkań było zaproszenie „emerytów mundurowych” do udziału w pracach Komitetu, które oficjalnie nastąpiło w dniu 02 września br. w Warszawie podczas konferencji dot. kontroli wyborów.

4) W ostatnim czasie Federacja nawiązała współpracę z Obywatelami RP, których wystąpienia są tożsame ze stanowiskiem Federacji w sprawie działań służbowych podejmowanych przez służby mundurowe. Wyrazem tego jest „Apel Komitetów Organizacji Ruchów Demokratycznych” skierowany do funkcjonariuszy Policji. Obywatele RP jest ruchem nieformalnym, a warunkiem uczestnictwa w nim jest podpisanie „Deklaracji Obywatelskiej”. Wartościami ruchu są: godność człowieka jako wartość fundamentalna, działanie skuteczne i bez przemocy, praworządność, niewykluczająca nieposłuszeństwa obywatelskiego, jednakowe prawa obywatelskie i obrona praw mniejszości, solidarność społeczna, przeciwdziałanie wykluczeniu i podziałom społecznym. Nie każdej władzy należy się podporządkować”. Działania podejmowane przez Obywateli RP są zgodne z celami zapisanymi w Statucie FSSM RP.

Leszek Szreder – oznajmił, że Zarząd Stowarzyszenia Generałów Policji w dniu 27 września br. organizuje spotkanie z generałami ze wszystkich formacji mundurowych z całej Polski.

Ryszard Żuchowski – w związku z organizowanym spotkaniem przez Prezesa SGP Adama Rapackiego zaprosił na spotkanie kolegów m. in. z Wrocławia, Szczecina, Krakowa, Bydgoszczy. W ramach włączenia się w wybory samorządowe prowadzą spotkania, apelując do zgromadzonych, by mobilizowali wszystkich do wzięcia w nich udziału. Organizowane są również spotkania wyjazdowe na terenie kraju. Środowisko wojskowe pokłada nadzieję na pobudzenie społeczeństwa.

Ryszard Góran – na naszej stronie nie zamieszczamy ogłoszeń agitujących do głosowania. Wskazywanie konkretnych kandydatów z poszczególnych partii wywołuje wśród naszych członków od razu „Veto”. Przedstawi tę sprawę na posiedzeniu Zarządu.

Ewa Grzegorczyk - Skarbnik FSSM przedstawiła sprawozdanie finansowe na dzień 31 sierpnia 2018 r. W swoim wystąpieniu poinformowała, że z uwagi na to, że Komitet Inicjatywy Ustawodawczej funkcjonował do marca 2018 r., z konta „Darowizny” w 2018 roku należało również uwzględnić następujące wydatki komitetu, takie jak: wynajem biura, obsługę biura, udział w masowych imprezach, materiały marketingowe (koszulki, proporczyki, chorągiewki, nagłośnienie i obsługę techniczną), materiały propagandowe, wynajem sal na konferencje, spotkania szkoleniowe zespołów protestacyjnych, delegacje służbowe. Ponadto, należy uwzględnić pozostałe koszty, tj. (Internet, materiały biurowe, tusze, papier, znaczki, itp.). Wszystkie te koszty zostały rozliczone proporcjonalnie i uwzględnione w Sprawozdaniu KIU, jak i w w/w. dokumentach.

Z uwagi na to, że na Kongresie podjęta została uchwała, która upoważnia Federację do zakupu nowego sprzętu na potrzeby funkcjonowania biura do kwoty 8.500,00 PLN, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z konta „Darowizny”, dokonano zakupu trzech laptopów Dell, stację dokującą za 3.057,00 PLN, oraz 2 urządzeń wielofunkcyjnych OKI za 2.428,39 PLN i 2.225,99 PLN. Ogółem wydano 7.711,38 PLN.

Wszystkie informacje dotyczące przychodów i kosztów poniesionych przez Federację SSM RP, zawarte w Zestawieniu Obrotów i Sald na dzień 31 sierpnia 2018r., jak i w Zestawieniu Analitycznym sporządzone zostały przez księgową – panią Urszulę Wojnowską – załącznik nr 3.

W ramach planowanych przedsięwzięć w celu pozyskiwania środków finansowych Komisja Finansowa powołana na Kongresie, przyjęła za cel osiągnięcie niezależności finansowej FSSM, wsparcie finansowe członków zrzeszonych w FSSM poprzez ułatwienie podjęcia pracy przez młodszych emerytowanych funkcjonariuszy oraz wsparcie tych, którzy pracować już nie mogą.
Przyjęte środki do realizacji tych celów to: działalność gospodarcza, sponsoring, granty i programy unijne, aktywność wydawnicza (publikacja wspomnień, dokumentów, itp.).
Z przeprowadzonych przez FSSM RP działań rozpoznawczych, spotkań, rozmów i negocjacji zaprezentowała te propozycje – załącznik nr 4.

Prowadzący obrady – Zdzisław Czarnecki zwrócił uwagę na fakt, że nie wszystkie organizacje do chwili obecnej zapłaciły składki członkowskie za 2018 r. (całości lub w części), Zarząd Federacji zobowiązał Biuro Federacji do wysłania pism ponaglających w sprawie składek.

Przewodniczący obrad po wyczerpaniu tematów posiedzenia zakończył posiedzenie Zarządu Federacji o godzinie 14:30.

                                                            Prowadzący obrady

                                                            Zdzisław Czarnecki

Warszawa, 21 września 2018 r.