Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

W dniach 23–26 maja 2019 r. obywatele Unii Europejskiej wybiorą następny Parlament Europejski. To czas, by pokazać, że Twój głos też się liczy. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z informacjami...

Czytaj całość »

GALERIE FOTO

Obraz 4897

Uważam, że...

Ocenę kandydatów wystawią wyborcy

– Senator Jan Rulewski zaprostestował przeciwko umieszczeniu na listach Koalicji Europejskiej kandydatur z lewicy i PRL, w tym mojej.

Uważam, że pan Rulewski ma duże zasługi i jest to historyczna postać, nigdy tego nie negowałem. Nasze korzenie są zupełnie inne, Jan Rulewski działał aktywnie w „Solidarności”, a ja byłem członkiem PZPR do roku 1990 r. i nigdy się tego nie wypierałem.

Demokracja ma to do siebie, że nas weryfikują wybory. 9 razy poddawałem się ocenie wyborców i 9 razy – siedmiokrotnie do Sejmu i dwukrotnie do europarlamentu – wyborcy oceniali mnie pozytywnie i powierzali mi mandat.

26 maja 2019 roku poddam się kolejnej ocenie wyborców w moim okręgu, którym jest województwo kujawsko-pomorskie.

Janusz Zemke

Strasburg,
18 kwietnia 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 3909

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

Internauci piszą...

Skutki represyjnej ustawy

– Zachęcam do przeczytania artykułu w "Gazecie Wyborczej" "Anatomia represji, bezprawia i niesprawiedliwości – do czego prowadzi polityka nienawiści" Tomasza Piechowicza z 25 stycznia 2019 r.

Autor opisuje mechanizm działania rządzącej władzy, która pozbawiła świadczeń emerytalnych tysiące ludzi. Czytamy m.in.:
(...) To smutne i tragiczne, jak łatwo było, manipulując opinią publiczną, np.: epatując wysokością generalskich emerytur, stosując bezczelne insynuacje o oprawcach oraz ich nienależnych przywilejach (przy zupełnej bierności większości polityków i wolnych mediów), pozbawić kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy Policji i innych służb III RP konstytucyjnych praw, w tym również możliwości ich dochodzenia przed wolnym, niezawisłym sądem w sporze z coraz bardziej autorytarną władzą.

W moim przypadku Instytut Pamięci Narodowej twierdzi, że tylko realizuje zapisy tej represyjnej ustawy, bez analizy zakresu czynności wykonywanych przez poszczególnych funkcjonariuszy, jednoznacznie deklarując, że władczą decyzję w tej sprawie podejmuje Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, który ze swej strony stoi na stanowisku, że jest związany informacją IPN i w ogóle jej nie weryfikuje. Oba organy odsyłają po merytoryczne rozstrzygnięcie „co do istoty sprawy” do sądu, a ten przez ponad rok uchyla się od odpowiedzialności oraz oceny materiału dowodowego nawet w tak absurdalnej sprawie jak moja, zasłaniając się koniecznością zajęcia stanowiska przez ”fasadowy” Trybunał Konstytucyjny, który też nie zamierza tego robić. I „koło się zamyka”. (...)"

Czytaj cały artykuł TUTAJ

(Dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke, 26 stycznia 2019 r.)

***

Czytaj całość »

Kurs obsługi komputera

Obraz 1652

Licznik odwiedzin

13518209
Obecnie stronę przegląda
99 użytkownik(-ów)
  • RSS RSS: Aktualności
  • RSS RSS: Komunikaty
  • Zapraszamy seniorów z Kujaw i Pomorza na bezpłatne kursy komputerowe "Komputer oknem na świat". Zgłoszenia przyjmują biura poselskie w Bydgoszczy (tel. 737 48 75 71), Inowrocławiu (tel. 737 48 75 71), Grudziądzu (tel. 736 83 29 30), Toruniu (737 48 75 71), Włocławku (736 83 29 28 ) oraz Piotrkowie Kujawskim (tel. 604 43 83 72).

Komunikaty

* 19 kwietnia 2019 r. w "Wydarzeniach" Polsat News, poseł Janusz Zemke skomentował spot MON reklamujący defiladę wojskową 3 maja, jako polityczny, w którym nie powinno się używać wizerunku dowódców armii, bo to obniża ich powagę i rangę.

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć film.

W TVN24, w programie "Polska i świat", poseł Janusz Zemke powiedział: "– jestem dumny, że po 15 latach pokazuje się na defiladzie to, co robiliśmy w MON z Jurkiem Szmajdzińskim, rosomaki, leopardy...".

* 18 kwietnia 2019 r. wpłynęły do posła Janusza Zemke podziękowania za zaangażowanie w prace poselskie nad tzw. Pakietem mobilności - od ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i prezesa Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jana Buczka, czytaj więcej...

* 18 kwietnia 2019 r. zapraszamy do wysłuchania "Rozmowy dnia" w Polskim Radiu Pomorza i Kujaw, nagranej w Strasburgu podczas ostatniej w tej kadencji sesji PE, w której z posłem Januszem Zemke rozmawiał redaktor Maciej Wilkowski.

* Od 15 do 18 kwietnia 2019 r. obraduje w Strasburgu na sesji plenarnej Parlament Europejski. Wśród tematów konkluzja z posiedzenia Rady Europejskiej z 10 kwietnia ws. brexitu oraz debata z premierem Republiki Łotewskiej Krišjānisem Kariņšem na temat przyszłości Europy, wystąpienia posła J. Zemke nt. promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów transportu drogowego, więcej czytaj TUTAJ

* 13 kwietnia 2019 r. wyjechała z Bydgoszczy do Strasburga ostatnia w tej kadencji PE, 56-osobowa grupa mieszkańców Kujaw i Pomorza. Poseł Janusz Zemke zaprosił na kilkudniowy pobyt w Strasburgu m.in. laureatów konkursów wiedzy o Unii, którym patronował oraz grupę przedstawicieli organizacji pozarządowych. W programie zwiedzenie siedziby Parlamentu, udział w obradach, poznanie zabytków miasta oraz degustacja dań kuchni francuskiej i alzackiej. Powrót do Bydgoszczy - 17 kwietnia.

* 12 kwietnia 2019 r. w programach TVN24 - "Polska i Świat" oraz "Dzień po dniu" emitowano komentarz posła Janusza Zemke do oświadczenia senatora Jana Rulewskiego (PO) protestującego wobec składu kandydatów lewicy na liście wyborczej Koalicji Europejskiej.

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć film.

* 11 kwietnia 2019 r. w "Wydarzeniach" telewizji Polsat News, europoseł Janusz Zemke komentował oświadczenie senatora PO Jana Rulewskiego z deklaracją wystąpienia z klubu parlamentarnego PO po tym, jak na listach wyborczych Koalicji Europejskiej znaleźli się kandydaci z czasów PRL.

* 9 kwietnia 2019 r.  powiatowa organizacja SLD w Toruniu zebrała najwięcej w województwie - 1.670 podpisów poparcia dla kandydatury Janusza Zemke w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do Sztabu Wyborczego Koalicji Europejskiej przekazano dziś liczbę 10.017 podpisów poparcia dla Janusza Zemke z SLD, choć 10.000 podpisów potrzeba było dla całej listy Koalicji Europejskiej w okręgu kujawsko-pomorskim.

* 7 kwietnia 2019 r. zapraszamy do oglądania TVP INFO w internecie, gdzie poseł Janusz Zemke będzie rozmawiał o bieżących sprawach w programie "Gość Wiadomości", prowadzonym przez redaktora Michała Adamczyka.

* 7 kwietnia 2019 r. w Chełmnie m.in. z udziałem posła Janusza Zemke odbyły się 48. Ogólnopolskie Biegi Uliczne - Memoriał J. Schmeltera, organizowane przez MLKS Nadwiślanin Chełmno. Poseł wręczył nagrody zwycięzcom w poszczególnych kategoriach.

* 6 kwietnia 2019 r. od godz. 10,oo poseł Janusz Zemke uczestniczył w inaugurującej kampanię, konwencji Koalicji Europejskiej w Warszawie, podczas której zaprezentowani zostali kandydaci - liderzy okręgów w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, rekomendowani przez partie tworzące Koalicję Europejską.

* 6 kwietnia 2019 r. w Bydgoszczy, poseł Janusz Zemke uczestniczyć będzie w V Kujawsko-Pomorskim Spotkaniu Pokoleń.

Sonda

Jak PE powinien wpływać na przyszłość Europy?

Komentarz na gorąco...

Nie dla "Pakietu Mobilności"

Podczas sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli (4 kwietnia) głosowano nad tzw. Pakietem Mobilności, który zawiera liczne kontrowersyjne rozwiązania w dziedzinie transportu, mogące zaszkodzić polskim przewoźnikom międzynarodowym.

Dostrzegając to, zgłosiłem wyjaśnienie do sposobu swojego głosowania "przeciw" w tej sprawie.

Muszę podkreslić, że po raz kolejny, konsekwentnie głosowałem przeciwko tzw. Pakietowi Mobilności. Nie zgadzam się z założeniami i prawnymi rozwiązaniami pakietu przyjętymi przez PE!

Transport międzynarodowy jest jednym z głównych czynników łączących Unię Europejską. Przyjęte zaś rozwiązania ograniczą konkurencję w tym sektorze i mogą doprowadzić do upadku wielu mniejszych firm, w szczególności w państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zgadzam się z tym, że warunki pracy kierowców powinny ulegać poprawie. Nie można jednak przyjmować rozwiązań, które mają się nijak do rzeczywistości.

Dla przykładu - zostanie wprowadzony zakaz wypoczywania przez kierowców w kabinach ciężarówek. Pytam się, jak można egzekwować to prawo, gdy np. na trasie z Warszawy do Madrytu jest obecnie ponad 600 parkingów, a tylko 53 oferują noclegi? Takich restrykcji w Pakiecie Mobilności jest niestety więcej. Dlatego sprzeciwiam się przyjętemu pakietowi.

Janusz Zemke

Bruksela,
4 kwietnia 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1244

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 4860

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

20 Kwietnia 2019
Sobota
Imieniny obchodzą: Agnieszka, Szymon i Teodor
Do końca roku zostało
255 dni.

Ostatnia aktualizacja

0


Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Apel FSSM do prezydenta RP

24.11.2016  24 listopada 2016 r.odbyło się posiedzenie prezydium Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych poświęcone m.in. ocenie projektu ustawy autorstwa PiS, obniżającej w sposób drastyczny świadczenia emerytalne i rentowe byłym funkcjonariuszom totalitarnego państwa, jakim wg autorów projektu miał być PRL.

Obecnie pod skutki ustawy podlegają byli funkcjonariusze służb bezpieczeństwa, ale także milicjanci, którzy pracowali jako

– komendanci wojewódzcy i ich zastępcy

– szefowie RUSW i ich zastępcy

– pracownicy wydziałów politycznych i łączności, a także ci, którzy kończyli różne szkoły i kursy związane z bezpieczeństwem.

Prezydium uznało, że należy zaapelować do wszystkich kolegów mundurowych, aby ponownie zajrzeli do swoich życiorysów, bo nawet kilkudniowa służba lub szkolenie w niesłusznym wydziale może ich wpisywać do grona kandydatów do obniżki świadczeń.

Prezydium Federacji SSM podjęło uchwałę krytyczną wobec zapisów projektu ustawy i zaapelowało o odrzucenie projektu.

Prezydium wystąpiło z apelem do prezydenta RP Andrzeja Dudy, zwracając się do wszystkich organizacji mundurowych i innych, zajmujących się obroną praw człowieka o podpisywanie się pod apelem.

Oto treść tego Apelu:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Pan Andrzej Duda

Mundurowi z niepokojem obserwują trwającą i nasilającą się nagonkę na żołnierzy i funkcjonariuszy, wyrażającą się poprzez:
– poniżanie policjantów i żołnierzy, nie liczenie się z ich prawami obywatelskimi, takimi jak: prawo do obrony, prawo do zabezpieczenia społecznego, prawo do leczenia, prawo do godnego pochówku, ograniczaniem uprawnień emerytalnych,
– dyskredytowanie zasług żołnierzy i funkcjonariuszy w wyzwoleniu i odbudowie Polski w nowych, obecnych granicach,
– nieuczestniczenie przedstawicieli władz państwowych w uczczeniu pamięci poległych żołnierzy i funkcjonariuszy, a w szczególności brakiem reakcji na niszczenie miejsc pamięci,
– szkalowanie żołnierzy WSI, poprzez pomówienia ich o działanie na szkodę RP, o czym świadczy umorzenie wielu wszczętych postępowań,
– ograniczanie możliwości funkcjonowania stowarzyszeń żołnierskich poprzez wymówienie lokali do prowadzenia działalności,
– pozbywanie się ze służby funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy wstąpili do służby przed 1990 r., odwoływanie ze stanowisk kierowniczych,
– brakiem pomocy prawnej i socjalnej dla żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy zostali niesłusznie oskarżeni w trakcie służby a następnie uniewinnieni (przykłady CBŚ),
– prowadzenie akcji odwetowych w stosunku do funkcjonariuszy, którzy rzetelnie wykonywali swoje obowiązki służbowe (przykład byłego szefa CBA),
– przedstawianie nieprawdziwych danych o świadczeniach emerytalnych żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy większą część służby pełnili w okresie PRL.

Mimo upływu 27 lat od „okrągłego stołu”, część polityków i z ich inspiracji mediów mówi o nierozliczonym okresie komunizmu, wykorzystując to do dzielenia żołnierzy i funkcjonariuszy na lepszych i gorszych. Służby mundurowe stanowią ważną rękojmię dla bytu państwowego, integralności i bezpieczeństwa oraz ładu i porządku publicznego.

Żołnierze i funkcjonariusze to osoby publiczne, posiadające szczególne prawa i obowiązki wynikające z zakresu wykonywanych zadań oraz obowiązku narażania życia i zdrowia dla dobra państwa i jego obywateli.

Od okresu transformacji służby mundurowe dowodzą, że dobrze spełniają swoje zadania wynikające z konstytucji RP, o czym świadczą m. innymi:
– udział w misjach pokojowych państw NATO w Iraku i Afganistanie,
– udział w misji stabilizacyjnej w Kosowie,
– likwidacja zorganizowanych grup przestępczych,
– wyeliminowanie praktycznie zjawiska terroryzmu bombowego z pobudek kryminalnych,
– bieżący monitoring środowisk stosujących akty terroru z pobudek politycznych,
– profesjonalne reagowanie służb pożarniczych, policyjnych, granicznych w sytuacjach kryzysowych.

W krajach demokratycznych, do których zalicza się Polska - służby ochronne są jednym z filarów państwowości i bytu narodu. Niestety, władze RP nie mają dość determinacji, aby wykazać związek pomiędzy niebezpieczną służbą mundurowych a ich wynagradzaniem czy wcześniejszą emeryturą. O ile w przypadku osiągnięć demokratycznych lub gospodarczych lubimy porównywać się do krajów zachodnich, to w przypadku uzasadniania przywilejów emerytalnych nie stosujemy podobnych kryteriów porównawczych.

Apelujemy o:
– podkreślanie ciągłości państwa polskiego, jego granic oraz zobowiązań międzynarodowych, w tym dotyczących ochrony praw człowieka,
– niedzielenie emerytów na słusznych i niesłusznych, zniesławianie żołnierzy i funkcjonariuszy, odmawianie im zasług w ochronie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego,
– przeciwstawianie się inicjatywom ograniczania przywilejów mundurowych przez wykazywanie, że wynikają one z zakresu obowiązków i ograniczania praw żołnierzy i funkcjonariuszy oraz podawania nieprawdziwych informacji o uposażeniu emerytalnym służb mundurowych,
– zaniechanie prób zmniejszania uposażeń emerytalnych i innych uprawnień socjalnych pod pretekstem rozliczania z przeszłością,
– zaniechanie nagonki medialnej na emerytów służb mundurowych przez przedstawicieli instytucji rządowych,
– zapewnienia prawa do stabilizacji zawodowej, zabezpieczenia społecznego i pełnej ochrony prawnej i zdrowotnej dla żołnierzy i funkcjonariuszy, tak jak dla pełniących służbę na misjach zagranicznych,
– udzielanie pomocy prawnej żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy z racji pełnienia służby ponoszą nieuzasadnione konsekwencje prawne, finansowe, rodzinne,
– wykorzystanie aktywności emerytów mundurowych dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego.


Do wiadomości:
Marszałek Sejmu RP
Marszałek Senatu RP
Premier RP