Polska Prezydencja w Radzie UE
Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej
1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.
SLD o priorytetach polskiej prezydencji w UE
Inicjatywy posła J. Zemke na rzecz Prezydencji Polski w UE
W związku z polską Prezydencją w Radzie Unii Europejskiej – poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Zemke zaplanował własne inicjatywy, których celem jest popularyzacja wiedzy o tej polskiej misji w różnych środowiskach regionu kujawsko-pomorskiego.
Dlaczego Prezydencja to szansa i wyzwanie dla Polski?
To nie tylko ogromne wyzwanie wymagające planowania strategicznego, pełnej aktywności politycznej i organizacyjnej na szczeblu krajowym i europejskim, ale także wielka szansa dla Polski w kształtowaniu Unii Europejskiej.
Program przygotowań do polskiej Prezydencji
W styczniu 2009 roku polski rząd przyjął Program Przygotowań Rzeczypospolitej Polskiej do Objęcia i Sprawowania Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, który wyznaczył ramy naszych przygotowań do Prezydencji w Unii. Jego opracowanie i przyjęcie oznaczało bardzo ważny krok dla realizacji tego szczególnego przedsięwzięcia.
Jaka jest kolejność Prezydencji?
Kolejność sprawowania Prezydencji przez państwa członkowskie UE jest z góry ustalona decyzją Rady. Wynika to z podstawy prawnej Prezydencji, którą stanowi artykuł 16 Traktatu o Unii Europejskiej:
Co to jest trio Prezydencji?
Przywilej i jednocześnie obowiązek sprawowania Prezydencji wprowadzony został mocą Traktatu z 1957 r. ustanawiającego Wspólnoty Europejskie. Jak pokazało jednak doświadczenie, okres sześciu miesięcy jest zbyt krótki, aby państwo sprawujące Prezydencję mogło skutecznie zrealizować założone cele swojego Przewodnictwa.
Jaki wpływ na Prezydencję ma wejście w życie Traktatu z Lizbony?
Wprowadzenie Traktatu z Lizbony ma na celu wzmocnienie zdolności Unii do spójnego działania na zewnątrz, oraz lepsze realizowanie zadań wewnętrznych. Prezydencja uzyskała do realizacji tych celów nowe narzędzia, a mianowicie od momentu wejścia w życie Traktatu:
Jakie są główne zadania Prezydencji?
Przygotowanie i sprawowanie Prezydencji w Radzie UE wiąże się z koniecznością koordynowania kilku tysięcy spotkań, zarówno formalnych (poświęconych omawianiu bieżących spraw), jak i nieformalnych (w celu wymiany poglądów w sprawach długoterminowych), w Brukseli, Luksemburgu oraz kraju Prezydencji, w tym także spotkań na najwyższym szczeblu (Rada Europejska, szczyty z przywódcami państw trzecich).