Wydruk pochodzi ze strony: http://janusz-zemke.pl/aktualnosci/_news/1/0/4839/rozmowa_z_poslem_j__zemke.html

Rozmowa z posłem J. Zemke o brexicie w "Gazecie Pomorskiej"

17.12.2018 Redaktor Maciej Czerniak na łamach "Gazety Pomorskiej" z 17 grudnia br. rozmawiał z posłem Januszem Zemke, m.in. o skutkach Brexitu, stąd tytuł artykułu "Twardy Brexit uderzyłby w Polskę".

Poseł Janusz Zemke przyjechał prosto ze Strasburga do Bydgoszczy, gdzie miał zaplanowane spotkania na piatek, 17 grudnia, dlatego  trudno było nie spytać o sytuację w Strasburgu po zamachu, w którym zginęli Polacy.

Innym gorącym tematem jest ciągle Brexit i pytanie na ile będą uregulowane warunki wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Gdyby do porozumienia nie doszło (czyli byłby tzw. twardy Brexit), Polacy odczuli by to w postaci potrzeby uzyskiwania wiz na wjazd na Wyspy, trudności w transporcie towarów (każdej doby dociera tam 1500 tirów z Polski), odpraw celnych, ograniczenia lotów z bydgoskiego lotniska. Choć w dużej mierze byłyby to problemy Wielkiej Brytanii, to pamietajmy, że tam mieszka prawie milion Polaków - mówił Janusz Zemke.

Poseł odpowiedział takze na pytanie o oceny praworządności w Polsce w różnych organach Unii Europejskiej i słabnącej pozycji naszego kraju w aktywności negocjacyjnej, choćby przy ustalaniu budżetu Unii na lata 2021-2027 i środków pomocowych na polskie inwestycje (w woj. kujawsko-pomorskim np. na drogę S-5).

Redaktor M. Czerniak pytał też o decyzję posła ws. kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r., ale Janusz Zemke obiecał odpowiedzieć w styczniu, kiedy będzie już wiadomo w jakiej formule uczestniczyć w wyborach będzie SLD, którego od początku jest członkiem.

"Twardy Brexit uderzyłby w Polskę"

fot. Tomasz Mokos

opr. nim, 17 grudnia 2018 r.