Wydruk pochodzi ze strony: http://janusz-zemke.pl/aktualnosci/_news/1/0/5011.html

Wybory do Parlamentu Europejskiego

24.05.2019  Już w niedzielę, 26 maja odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Dlaczego warto oddać swój głos w tych wyborach? Ponieważ decyzje podejmowane przez Parlament Europejski mają wpływ na nasze codzienne życie.

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja 2019 roku. Głosy oddawać będzie można od godziny 7 do 21. W całej Unii Europejskiej wybory odbywają się w dniach 23-26 maja.

Wyborcy w Polsce głosują w obwodowych komisjach wyborczych tworzonych na podstawie spisu wyborców obejmującego osoby stale zamieszkałe na obszarze gminy. Lokale wyborcze można znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

W najbliższą niedzielę wybierzemy 52 polskich posłów do Parlamentu Europejskiego – o jednego więcej niż w wyborach w 2014 r. Do czasu wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej funkcję obejmie 51 posłów.

Wyniki wyborów będą podawane na żywo na stronie www.wybory-europejskie.eu w miarę ich ogłaszania w niedzielę 26 maja i w następnych dniach.

W dniach następujących bezpośrednio po ogłoszeniu wyników nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego formują grupy polityczne, co może wymagać zawiązywania wielostronnych sojuszy i układów. Następnie, podczas pierwszej sesji plenarnej, nowy Parlament wybiera swojego przewodniczącego. W dalszych krokach Parlament wybiera nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej, a następnie przesłuchuje i zatwierdza całą Komisję.

Chcesz wiedzieć więcej? Informacje o Parlamencie Europejskim i wyborach można znaleźć na www.wybory-europejskie.eu.

Wybory europejskie


Niezbędnik wyborcy


Wyniki wyborówŹródło: Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce, 24 maja 2019 r.