Wydruk pochodzi ze strony: http://janusz-zemke.pl/aktualnosci/_news/1/217/305/wspomnienia_ze_stazu_w_br.html

Wspomnienia ze stażu w Brukseli

Pięciotygodniowy pobyt w Brukseli bez najmniejszej dozy przesady można nazwać jednym z tych okresów, których nie zapomina się do końca życia. Staż w Parlamencie Europejskim to nie tylko możliwość uczestniczenia w pracach Parlamentu, ale również możliwość „zaprzyjaźnienia się” z ciekawym miejscem, jakim jest Bruksela.

Liczba atrakcji, które to miasto oferuje jest tak ogromna. Kilka tygodni to za mało, żeby je wszystkie poznać, dlatego też na pewno będziemy tam jeszcze wracać nie raz. Bruksela nie bez powodu nazywana jest stolicą Europy. Multikulturowość tego miasta spotyka się na każdym rogu ulicy.

Praca w Parlamencie Europejskim, zapoznawanie się z jego codziennym życiem, pracami, nie tylko poszczególnych komisji, ale wszystkich jego komórek, to niesamowite doświadczenie dla każdego studenta. Możliwość zweryfikowania przez wiele lat przyswajanej na uczelni wiedzy na temat Unii Europejskiej z codzienną praktyką i funkcjonowaniem instytucji europejskich, to niepowtarzalna okazja dla każdego młodego człowieka zainteresowanego tematyką unijną. Największe wrażenie zrobiła na nas skala działalności PE i poruszanej na jego forum tematyki.

Niemalże na wyciągnięcie ręki mogłyśmy się przekonać, jak wygląda „wykonywanie” polityki na szczeblu europejskim. Biorąc udział w pracach Parlamentu ma się wrażenie, że człowiek znajduje się w samym centrum życia politycznego Europy. Składa się na to m.in. obcowanie z ludźmi, których na co dzień możemy oglądać jedynie na ekranie telewizora. Staż w PE pozwala również na ich poznanie. My też miałyśmy taką możliwość. Udało nam się poznać wielu eurodeputowanych z naszego kraju, włącznie z przewodniczącym PE Jerzym Buzkiem. Ogromne wrażenie wywarło także na nas spotkanie z byłą sekretarz stanu USA, Madeleine Albright.

Parlament Europejski to również miejsce wielu wydarzeń kulturalnych. Niemalże każdego dnia można wziąć udział w nowej wystawie sztuki czy pokazie tańca ludowego nie tylko krajów europejskich. Funkcjonowanie PE doskonale odzwierciedla obecne hasło UE Zjednoczeni w różnorodności. Ma to swoje odbicie nie tylko w ww. wydarzeniach kulturalnych, które promują poszczególne regiony UE, ale również w codziennym życiu PE.

Wielokulturowość Brukseli – ta cecha miasta przypadła nam do gustu chyba najbardziej. Możliwość poznania ludzi nie tylko z Europy, ale z całego świata, to kolejna duża zaleta stażu. Ogrom wrażeń, refleksji i doświadczeń przyniosła nieskończona liczba rozmów z innymi stażystami, studentami oraz mieszkańcami Brukseli. Staż w PE to niepowtarzalna okazja poznania mnóstwa ciekawych i otwartych ludzi.

Bruksela urzekła pod wieloma względami, ale przede wszystkim zachwyciła nas jej niepowtarzalna atmosfera. Panujący tam niezapomniany, pełen otwartości na inne kultury, tolerancji i współpracy klimat sprawia, że na pewno będziemy tam wracać nie tylko myślami. Z całą pewnością odwiedzimy to miasto jeszcze nie raz.

Monika Lisius i Paulina Dybińska
stażystki posła Janusz Zemke

Toruń, 31 marca 2010 r.