Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

W maju 2019 r. obywatele Unii Europejskiej wybiorą następny Parlament Europejski. W Polsce głosować będziemy 26 maja. To czas, by pokazać, że Twój głos też się liczy. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z informacjami...

Czytaj całość »

15 lat w Unii Europejskiej

Raport Instytutu in.europa pod redakcją Anny Radwan-Röhrenschef, Warszawa 2019 - http://ineuropa.pl/in15/

ZEMKEINFO na wybory do Parlamentu Europejskiego

* 6 maja 2019 r. ukazała się drukowana gazetka wyborcza Janusza Zemke, pt. ZEMKEINFO, a w niej podstawowe dane kandydata nr 2 na liście nr 3 Koalicji Europejskiej z województwa kujawsko-pomorskiego. A ponadto - kilka tekstów o działalności posła w minionych latach, odpowiedź: dlaczego kandyduje z KE, wiele zdjęć, test wiedzy o Unii. Zapraszamy do czytania.Tutaj w wersji elektronicznej. Na piknikach europejskich - w wersji drukowanej.

GALERIE FOTO

Obraz 4889

Uważam, że...

Europejska płaca minimalna

– Unia Europejska stworzyła wspólną przestrzeń gospodarczą. Ale – nazwijmy to tak – głębokość tej przestrzeni jest taka, że jej beneficjentami są przedsiębiorcy. Pracownicy w mniejszym stopniu – o ile nie wybiorą emigracji do bardziej rozwiniętych krajów UE.

Europejska lewica chciałaby, aby Europa stała się również przestrzenią wspólnych standardów socjalnych i standardów zatrudnienia, dlatego walczy o europejskie standardy w zakresie ochrony praw pracowniczych, czy obowiązkowych minimalnych płac i świadczeń. Wiele jest jeszcze w tym obszarze do zrobienia.

Pewnym rozwiązaniem mogłaby być europejska płaca minimalna. Pytanie - jak powinna być konstruowana – czy jako konkretna kwota, czy też dla różnych krajów, a może i regionów ważona w oparciu o ceny koszyka podstawowych artykułów?

Uważam, że dobrym pomysłem jest budowa płacy minimalnej w powiązaniu z realnymi w danym państwie kosztami utrzymania. Płaca minimalna w poszczególnych państwach powinna - moim zdaniem - wynosić, co najmniej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Janusz Zemke
Bydgoszcz,
20 maja 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 1093

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

Internauci piszą...

Dotyczy dyrektywy o podwójnych normach jakości produktów w UE

Dzień dobry Panie Europośle.
Pisałem już do 2 europosłów ale mi nic odpisali - może jeszcze odpiszą, bo rozumiem, że teraz wybory i mają dużo pracy, ale w razie co  - zapytam też Pana - może Pan odpisze mi szybciej.

Te pytania i opinie przesłałem też na oficjalnej stronie UE ale odpisano mi, że potrzebują nr dyrektywy, więc czy wie Pan może jaka dyrektywa UE mówi o tym, że produkty robione na wschód mają być takiej samej jakości jak na zachód? I czy wie Pan, od kiedy ma to obowiązywać? Na te 2 pytania zależy mi na odpowiedzi.

Mam jeszcze inne pytania, które zadałem UE, ale nie musi Pan odpowiadać na nie, chyba że Pan zechce.

Otóż, czy dotyczy to też chemii? Zwłaszcza chodzi mi o proszki i płyny do płukania, czy jeśli jest jakiś rodzaj zapachu na zachodzie takiego proszku lub płynu, którego nie ma robionego na środek i wschód Europy czy producent będzie go musiał wprowadzić na wschód? Wg mnie jeśli nie, to źle - bo większość proszków i płynów zachodnich nie ma takich samych zapachów-odpowiedników choć nazwa producenta ta sama, to zapach inny jak na wschód i niewiele w tym wypadku to zmieni.

Z ustawy wynika też - co mi się nie podoba, że jeśli producent zmieni nazwę może zostać przy starym gorszym składzie - pozostaje tylko obserwować jak wejdzie to prawo, czy producenci faktycznie polepszą towar czy większość zdecyduje się zmienić nazwę.

Proszę o odpowiedzi - z góry dziękuję.

(dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 5 maja 2019 r.

Odpowiedż posła Janusza Zemke:

Odnosząc się do Pana pytań, pragnę poinformować, że dyrektywą dotyczącą stosowania podwójnych norm jakości do produktów sprzedawanych w różnych państwach członkowskich, Parlament Europejski zajmował się podczas ostatniego posiedzenia PE w Strasburgu - w dniu 17 kwietnia.

Czytaj całość »

Kurs obsługi komputera

Obraz 2607

Licznik odwiedzin

16805558
Obecnie stronę przegląda
79 użytkownik(-ów)
  • RSS RSS: Aktualności
  • RSS RSS: Komunikaty
  • Wg CBOS - akceptacja obecności Polski w UE osiągnęła rekordowy od 2004 r. poziom 91 proc.; przeciwnych członkostwu jest obecnie tylko 5 proc. badanych. Pozytywne skutki integracji dla materialnych warunków bytu zauważa 78 proc. z nich, przeciwnego zdania jest 9 proc. *

Sonda

Jak PE powinien wpływać na przyszłość Europy?

Komentarz na gorąco...

Refleksje wokół Okrągłego Stołu

– Ocena porozumienia okrągłostołowego jest różna. Bronią go ci, którzy w tym brali udział. Ale była grupa, która się z tym porozumieniem nie zgadzała. Uważała, że na żadne kompromisy z władzą, czyli w ich mniemaniu z komunistami, nie należy iść.

Była też grupa duża radykałów. Echa tego mamy dzisiaj. Jedni uważają, że ta zmiana ustroju w sposób pokojowy  na szczęście w Polsce bezkrwawa – potwierdziła mądrość ówczesnych elit i społeczeństwa. Dla radykałów u zarania tego ustroju jest zdrada. To spór, który trwa od trzydziestu lat i ja jestem w nim po stronie tych, którzy uważają, że na nasze szczęście te zmiany nastąpiły w sposób pokojowy, że nie powtarzaliśmy tego, co się działo na przykład w Rumunii.

Po doświadczeniach Budapesztu, czy praskiej wiosny, cały czas były obawy, że Rosjanie ruszą, gdyby w Polsce do czegoś doszło. Mówiono, że mogli wejść do Polski, ale przecież oni nie musieli wchodzić. Oni już tu byli. Mieli w Polsce i w NRD ponad 400 tysięcy wojska.

Byliśmy członkiem Układu Warszawskiego. Rosjanie mogli uznać, że skoro u nas zaczyna się rewolucja, dochodzi do zmiany władzy, to Polska się nie wywiąże z obligacji w ramach Układu Warszawskiego. Ale Gorbaczow zapowiadał, niech poszczególne państwa rozwiązują same sobie swoje problemy. Do tego oczywiście był silnie zaabsorbowany tym, co się działo z ZSRR, który zaczął się trząść w posadach. Kontekst międzynarodowy okazał się zbawienny z punktu widzenia Polski.

Janusz Zemke

4 czerwca 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1252

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 1325

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

4 Czerwca 2020
Czwartek
Imieniny obchodzą: Dacjan, Franciszek i Karol
Do końca roku zostało
210 dni.

Ostatnia aktualizacja

0
Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Sesja plenarna PE w Brukseli 11-12 listopada 2009 r.

Trwa dwudniowa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Jerzy Buzek debatował z 89 dwudziestolatkami ze wszystkich państw Unii na temat: "Co znaczy dla mnie Europa" oraz gościł Vaclava Havla - w dwudziestą rocznicę wielkich przemian w Europie.

 W centrum obrad znajdują się uroczyste obchody dwudziestej rocznicy przemian demokratycznych w Europie. Z tej okazji w Parlamencie gościł Vaclav Havel. Posłowie ocenią wyniki październikowego szczytu UE poświęconego głównie konferencji klimatycznej w Kopenhadze, czeskiemu stanowisku wobec traktatu z Lizbony i sytuacji gospodarczej. Deputowani zajmą też stanowisko w sprawie przygotowań do szczytu UE-Rosja, zaplanowanego na 18 listopada.

Dwadzieścia lat później: Václav Havel z wizytą w Parlamencie

W środę 11. listopada dwóch uczestników wydarzeń sprzed dwudziestu lat: Václav Havel, były prezydent Czechosłowacji, i Jerzy Buzek, były polski premier, dziś przewodniczący Parlamentu Europejskiego, wzięli udział w uroczystej sesji Parlamentu w Brukseli.

Ceremonię poprzedziła debata Jerzego Buzka z 89 dwudziestolatkami ze wszystkich państw UE. Impulsem do dyskusji będzie pytanie: "Co znaczy dla mnie Europa".

Przewodniczący Jerzy Buzek otworzył też wystawę fotograficzną poświęconą najważniejszym wydarzeniom z czasów wielkiej europejskiej zmiany.

Najważniejsze tematy sesji plenarnej 11-12 listopada br.:

1. Szczyt UE: zmiany klimatyczne i traktat lizboński w programie debaty parlamentarnej

Posłowie ocenią wyniki październikowego szczytu UE poświęconego głównie konferencji klimatycznej w Kopenhadze, czeskiemu stanowisku wobec traktatu z Lizbony i sytuacji gospodarczej.

Debata dotyczyć będzie również innych kwestii poruszanych na szczycie, który odbył się 29. i 30. października, takich jak nielegalna imigracja, przyszła unijna służba dyplomatyczna i zintegrowana strategia dla Bałtyku. Przedstawiciele szwedzkiej prezydencji i Komisji Europejskiej wezmą udział w debacie.

2. Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich: ocena działalności w 2008 r.

Parlament podda ocenie działalność Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich w 2008 r. W projekcie rezolucji posłowie zawarli między innymi postulat lepszej promocji działań Rzecznika, wyrazili też niepokój wywołany wysoką liczbą skarg na brak przejrzystości unijnych instytucji.

Aż 36% z 355 skarg złożonych przez Europejczyków do Rzecznika w 2008 roku dotyczyło braku przejrzystości instytucji UE, w tym niemożności dostępu do informacji i do unijnych dokumentów. Posłowie są zaniepokojeni tym stanem rzeczy, który nie sprzyja budowie zaufania obywateli do unijnej administracji.

Obecny rzecznik, Nikiforos Diamandouros z Grecji, sprawuje swój urząd od 2003 roku. Jego następca zostanie wybrany przez Parlament w styczniu 2010. Diamandouros jest jednym z trzech kandydatów. Dwaj pozostali to Vittorio Bottoli z Włoch i Pierre-Yves Monette z Belgii.

3. Szczyt UE-Rosja: Parlament przygotowuje rezolucję

Posłowie zajmą stanowisko w sprawie przygotowań do szczytu UE-Rosja zaplanowanego na 18 listopada. Najważniejsze kwestie to zmiany klimatyczne i bezpieczeństwo energetyczne. W czwartek przyjęta zostanie rezolucja w tej sprawie.

Parlament będzie też debatował na temat przestrzegania praw człowieka w Rosji. Dyskusja odbędzie się wkrótce po tym, jak posłowie przyznali coroczną Nagrodę im. Sacharowa rosyjskiej organizacji Memoriał. Zasadniczym punktem dyskusji na tematy polityczne i gospodarcze będzie nowe porozumienie o współpracy miedzy UE - Rosja. Ma ono zastąpić poprzednią umowę, która wygasła w 2007 roku. Problematyka pokoju na Bliskim Wschodzie i irańskiego programu nuklearnego zdominują zapewne część debaty poświęconą polityce zagranicznej.

4. Choroba Alzheimera: potrzeba lepszej współpracy

Choroby Alzheimera i Parkinsona są wciąż nieuleczalne. Parlament wzywa państwa członkowskie do lepszej koordynacji w planowaniu i finansowaniu badań naukowych w dziedzinie chorób neurodegeneracyjnych.

Prawie 7.3 milionów osób cierpi w Europie na chorobę Alzheimera i pokrewne powikłania. Ta liczba może podwoić się do 2020 roku, jeżeli nie nastąpi postęp w terapii. Na razie choroba pozostaje nieuleczalna, a wiedza medyczna na temat zapobiegania chorobie i jej leczenia jest ograniczona. Komisja Europejska zaleciła państwom członkowskim połączenie wysiłków, a w szczególności współpracę w dziedzinie planowania kluczowych badań, wykorzystania istniejących zasobów naukowych, kadrowych i finansowych.

Unijni ministrowie odpowiedzialni w swoich krajach za badania mają spotkać się w tej sprawie 3. grudnia. Parlament chce skłonić rządy do podejmowania przyszłych inicjatyw badawczych wspólnie, w oparciu o unijne a nie jedynie krajowe kompetencje. Gdyby to stanowisko zostało przyjęte przez państwa członkowskie Parlament uzyskałby większy niż obecnie wpływ na decyzje podejmowane po wejściu w życie traktatu lizbońskiego. Traktat wprowadza bowiem w tej dziedzinie procedurę współdecydowania.

Relacja z pierwszego dnia obrad:

1. "Europa jest ojczyzną naszych ojczyzn" - Václav Havel w Parlamencie

Otwierając oficjalną ceremonię poświęconą dwudziestej rocznicy przemian demokratycznych w Europie Środkowej i Wschodniej, przewodniczący Buzek powitał w sali plenarnej prezydenta Václava Havla. "Dziś w Parlamencie gościmy jednego z tych, którzy dwadzieścia lat temu uruchomili europejskie domino: pisarza, intelektualistę, wspaniałego człowieka, przyjaciela tych, którzy walczą o prawa człowieka gdziekolwiek by nie byli".

"Pamiętajmy, że komunizm obalili zwykli ludzie. Pisarze, robotnicy, naukowcy. Miliony ludzi na wschód od żelaznej kurtyny, którzy nigdy nie pogodzili się ze zniewoleniem. Przeciwko czołgom mieli tylko wielkie serca i determinację. Wiele ryzykowali przez dziesięciolecia, ale zwyciężyli. Bo marzenia ludzi są silniejsze niż betonowe mury, niż zbrodnicze systemy polityczne.

Ale ważni też byli Ci, którzy im pomagali z zachodniej strony żelaznej kurtyny. Dali pewność tym na wschodzie, że nie są sami. Dzięki nim wszystkim możliwe było historyczne pojednanie wschodu z zachodem. Możliwe było ponowne zjednoczenie Europy. Václav Havel był i jest bohaterem ich wszystkich", mówił Buzek.

Buzek Przypomniał Kartę '77, która była pomysłem na współdziałanie opozycji czechosłowackiej i polskiej, a potem także innych krajów wschodniego bloku: "Václav Havel był wielkim, duchowym motorem tych działań".

Przed wystąpieniem Havla posłowie i goście obejrzeli krótki film historyczny o wydarzeniach w Europie.

2. Przemówienie V. Havla

"Nikt nie był całkowicie przygotowany na tak szybki upadek Żelaznej Kurtyny, ani na jego skutki, w tym na okres postkomunizmu gdyż na szczęście komunizm w naszych czasach rządził tylko jeden raz. Jednak Zachód stanął wówczas na wysokości zadania." Inna, zamknięta postawa, mówił Havel, mogłaby mieć katastrofalne i bardzo kosztowne skutki, jak na przykład erupcja nacjonalizmów. "Wielu z tych, którzy niedawno wymachiwali sztandarem z sierpem i młotem byłoby w stanie bez większego hałasu sięgnąć dla odmiany po narodową flagę".

"Nie wolno nam odwracać się w obliczu zła, gdyż zło z natury wykorzysta każde ustępstwo", przestrzegał Havel. "Naszym wsparciem możemy dużo bardziej niż nam się wydaje, wspomóc ludzi o szerokich horyzontach i wymownych świadków sytuacji w Korei Północnej, Birmie, Iranie, Tybecie na Białorusi, na Kubie i na całym świecie."

"Europa jest "ojczyzną naszych ojczyzn". W jaki sposób suwerenność narodowa i suwerenność europejska powinny nawzajem oddziaływać? Odpowiedź jest oczywista: powinny się wzajemnie uzupełniać. Bo przecież to, że czuję się Europejczykiem nie oznacza, że przestanę się czuć Czechem", tłumaczył.

"Europa powinna znaleźć nowy sposób, jak stać się znowu inspiracją dla świata. Integracja europejska, mówił, to prawdziwie wyjątkowe przedsięwzięcie demokratycznej unii państw. Miejmy nadzieję, iż inni też będą mogli wzorować się na tym eksperymencie!"

Unia Europejska powinna o wiele mocniej zaakcentować swoje duchowe podstawy i wartości. Bogata duchowa i kulturowa historia europy - łącząca elementy Antyku, Judaizmu, Chrześcijaństwa, Islamu, Odrodzenia i Oświecenia - stworzyła spektrum niezbywalnych wartości.

Prezydent Havel poświęcił część swojego wystąpienia relacjom wewnątrz samej Unii: "Parlament Europejski powinien posiadać większą władzę niż obecnie, gdyż jest jedynym ciałem, które bezpośrednio wybierają wszyscy Europejczycy."

Havel najlepszym kandydatem do Nagrody Sacharowa

"Gdyby 30 lat temu istniała Nagroda Sacharowa byłbyś dla nas najlepszym do niej kandydatem" - tym razem Jerzy Buzek zwrócił się do gościa po czesku, "Na szczęście dzisiaj nie jest Ci już ta nagroda potrzebna. Bo nie ma już "starej" i "nowej" Europy. Teraz jest jedna Europa. Dzisiaj naszym, polityków, obowiązkiem jest przestrzeganie wartości, na których wyrosła Unia: pojednania i solidarności. Zróbmy wszystko, aby o nich nie zapomnieć".

Uroczystość zakończył hymn Unii Europejskiej.

(Parlament Europejski/news)