Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

W maju 2019 r. obywatele Unii Europejskiej wybiorą następny Parlament Europejski. W Polsce głosować będziemy 26 maja. To czas, by pokazać, że Twój głos też się liczy. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z informacjami...

Czytaj całość »

15 lat w Unii Europejskiej

Raport Instytutu in.europa pod redakcją Anny Radwan-Röhrenschef, Warszawa 2019 - http://ineuropa.pl/in15/

ZEMKEINFO na wybory do Parlamentu Europejskiego

* 6 maja 2019 r. ukazała się drukowana gazetka wyborcza Janusza Zemke, pt. ZEMKEINFO, a w niej podstawowe dane kandydata nr 2 na liście nr 3 Koalicji Europejskiej z województwa kujawsko-pomorskiego. A ponadto - kilka tekstów o działalności posła w minionych latach, odpowiedź: dlaczego kandyduje z KE, wiele zdjęć, test wiedzy o Unii. Zapraszamy do czytania.Tutaj w wersji elektronicznej. Na piknikach europejskich - w wersji drukowanej.

GALERIE FOTO

Obraz 4889

Uważam, że...

Europejska płaca minimalna

– Unia Europejska stworzyła wspólną przestrzeń gospodarczą. Ale – nazwijmy to tak – głębokość tej przestrzeni jest taka, że jej beneficjentami są przedsiębiorcy. Pracownicy w mniejszym stopniu – o ile nie wybiorą emigracji do bardziej rozwiniętych krajów UE.

Europejska lewica chciałaby, aby Europa stała się również przestrzenią wspólnych standardów socjalnych i standardów zatrudnienia, dlatego walczy o europejskie standardy w zakresie ochrony praw pracowniczych, czy obowiązkowych minimalnych płac i świadczeń. Wiele jest jeszcze w tym obszarze do zrobienia.

Pewnym rozwiązaniem mogłaby być europejska płaca minimalna. Pytanie - jak powinna być konstruowana – czy jako konkretna kwota, czy też dla różnych krajów, a może i regionów ważona w oparciu o ceny koszyka podstawowych artykułów?

Uważam, że dobrym pomysłem jest budowa płacy minimalnej w powiązaniu z realnymi w danym państwie kosztami utrzymania. Płaca minimalna w poszczególnych państwach powinna - moim zdaniem - wynosić, co najmniej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Janusz Zemke
Bydgoszcz,
20 maja 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 1969

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

Internauci piszą...

Dotyczy dyrektywy o podwójnych normach jakości produktów w UE

Dzień dobry Panie Europośle.
Pisałem już do 2 europosłów ale mi nic odpisali - może jeszcze odpiszą, bo rozumiem, że teraz wybory i mają dużo pracy, ale w razie co  - zapytam też Pana - może Pan odpisze mi szybciej.

Te pytania i opinie przesłałem też na oficjalnej stronie UE ale odpisano mi, że potrzebują nr dyrektywy, więc czy wie Pan może jaka dyrektywa UE mówi o tym, że produkty robione na wschód mają być takiej samej jakości jak na zachód? I czy wie Pan, od kiedy ma to obowiązywać? Na te 2 pytania zależy mi na odpowiedzi.

Mam jeszcze inne pytania, które zadałem UE, ale nie musi Pan odpowiadać na nie, chyba że Pan zechce.

Otóż, czy dotyczy to też chemii? Zwłaszcza chodzi mi o proszki i płyny do płukania, czy jeśli jest jakiś rodzaj zapachu na zachodzie takiego proszku lub płynu, którego nie ma robionego na środek i wschód Europy czy producent będzie go musiał wprowadzić na wschód? Wg mnie jeśli nie, to źle - bo większość proszków i płynów zachodnich nie ma takich samych zapachów-odpowiedników choć nazwa producenta ta sama, to zapach inny jak na wschód i niewiele w tym wypadku to zmieni.

Z ustawy wynika też - co mi się nie podoba, że jeśli producent zmieni nazwę może zostać przy starym gorszym składzie - pozostaje tylko obserwować jak wejdzie to prawo, czy producenci faktycznie polepszą towar czy większość zdecyduje się zmienić nazwę.

Proszę o odpowiedzi - z góry dziękuję.

(dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 5 maja 2019 r.

Odpowiedż posła Janusza Zemke:

Odnosząc się do Pana pytań, pragnę poinformować, że dyrektywą dotyczącą stosowania podwójnych norm jakości do produktów sprzedawanych w różnych państwach członkowskich, Parlament Europejski zajmował się podczas ostatniego posiedzenia PE w Strasburgu - w dniu 17 kwietnia.

Czytaj całość »

Kurs obsługi komputera

Obraz 2654

Licznik odwiedzin

13768411
Obecnie stronę przegląda
50 użytkownik(-ów)
  • RSS RSS: Aktualności
  • RSS RSS: Komunikaty
  • DEKLARACJA KOMISJI EUROPEJSKIEJ: Polska wśród liderów Unii Europejskiej * Unia na rzecz wyrównania poziomów życia Europejczyków * Fundusze europejskie dla obywateli i samorządów * Unia czystego powietrza i taniej energii * Unia zdrowszego i dłuższego życia * Unia lepszej żywności i równych szans dla rolnictwa * Unia Europejska wartości * Unia wspólnego bezpieczeństwa * Unia Europejska dla młodych * Unia spójna transportowo i komunikacyjnie

Sonda

Jak PE powinien wpływać na przyszłość Europy?

Komentarz na gorąco...

Za duża tolerancja dla tych przestępstw

– Film braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” pokazuje niezbite dowody krzywdy, jaką niektórzy księża wyrządzili młodym ludziom. Martwi mnie fakt, że polski Kościół jako instytucja nie potrafi skutecznie poradzić sobie z tym zjawiskiem. Jest zbyt duża tolerancja dla tych przestępstw.

Czy państwo, albo Unia Europejska może pomóc w tej kwestii?

Unia nie ma kompetencji w sprawach wiary, przekonań, Kościoła. I dobrze, że tak jest. Ale Unia powinna domagać
się przestrzegania prawa w państwach członkowskich, a w tych przypadkach dochodziło do jego łamania. Prawo musi być twardo egzekwowane.

W niektórych państwach przypadki pedofilii wśród księży są wyjaśniane przez komisje świecko-kościelne. To jest
– moim zdaniem – najskuteczniejszy sposób, który warto zastosować także w Polsce.

Janusz Zemke

Warszawa,

13 maja 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1243

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 1294

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

20 Maja 2019
Poniedziałek
Imieniny obchodzą: Wiktoria, Bazyli i Teodor
Do końca roku zostało
225 dni.

Ostatnia aktualizacja

0
Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Pytania poselskie do Komisji Europejskiej

Pytanie ustne do Komisji Europejskiej i Rady, wymagające debaty, w sprawie budowania pokoju i współpracy w ramach stosunków z Białorusią i Rosją, 7 października 2009 r.
 

Zgodnie z art. 115 Regulaminu skierowane przez następujących posłów: Paweł Zalewski, Vytautas Landsbergis, Tunne Kelam, Mario Mauro, Jacek Saryusz-Wolski, Anna Záborská, Elmar Brok, Ioannis Kasoulides, Michael Gahler, Andrzej Grzyb, Eduard Kukan, Andrey Kovatchev, Hans-Gert Pöttering, Cristian Dan Preda, Ioan Mircea Paşcu, Krzysztof Lisek, Arnaud Danjean, Jan Olbrycht, Francisco José Millán Mon, Ryszard Antoni Legutko, Marek Siwiec, Janusz Władysław Zemke, Filip Kaczmarek, Inese Vaidere, Laima Liucija Andrikien, György Schöpflin, Alf Svensson, Gay Mitchell, Zoran Thaler, Werner Schulz, Arturs Krišjnis Kariš, Algirdas Saudargas, Gunnar Hökmark, Lambert van Nistelrooij, Anna Ibrisagic, Jacek Protasiewicz, Jarosław Leszek Wałęsa, Milan Zver, Peter Šastný, Ville Itälä, Lena Barbara Kolarska-Bobińska, Czesław Adam Siekierski, Bogdan Kazimierz Marcinkiewicz, Radvil Morknait oraz Leonidas Donskis.

***

Dnia 29 września zakończyły się największe w ciągu ostatnich lat rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe niedaleko granic UE. Fakt ten wymaga odpowiedzi ze strony Unii Europejskiej, ponieważ jest on nierozerwalnie związany z bezpieczeństwem państw członkowskich i integralnością polityki wschodniej UE.

Scenariusze wrześniowych ćwiczeń, które nazwano „Zachód 2009”, budzą nasze zdziwienie i sprzeciw. Manewry zakładały, między innymi, atak na terytorium Białorusi z kierunku terytorium UE. Jesteśmy również zaniepokojeni pierwszą częścią manewrów wrześniowych w basenie Morza Bałtyckiego, podczas której po raz pierwszy ćwiczono obronę gazociągu Nord Stream. Scenariusz tych ćwiczeń można potraktować jako początek zwiększania przez Federację Rosyjską sił wojskowych w regionie bałtyckim. Fakt ten niewątpliwie negatywnie wpłynie na podejście do neutralności „neutralnych wód morskich” oraz kwestie bezpieczeństwa w całym regionie, a także przerwie normalne pozwiązania państw członkowskich UE w regionie Morza Bałtyckiego.

Niejasna jest polityczna rola Białorusi w tych manewrach. Program Partnerstwa Wschodniego, zatwierdzony przez Mińsk, zakłada rozwój współpracy w oparciu o wzajemną dobrą wolę i pokojowe podejście. Zakładamy, że UE zostanie potraktowana przez rząd białoruski jako wiarygodny partner, a nie jako wróg. Polityka Unii Europejskiej jest przejrzysta i przewidywalna. Tego samego oczekujemy ze strony Białorusi. Jedynie wtedy program Partnerstwa Wschodniego będzie miał szanse powodzenia. Dzisiaj wizja przystąpienia przez Białoruś do Partnerstwa Wschodniego jest niespójna z zarządzeniem przez rząd tego kraju manewrów, które zakładają obronę przed atakiem z terytorium UE. Warto dodać, że ćwiczenia wojskowe zostały przeprowadzone we współpracy z krajem, który pod pretekstem „obrony” atakuje swoich sąsiadów.

W obecnej sytuacji, w trosce o jakość stosunków pomiędzy Unią Europejską i Białorusią, a także o przyszłość Partnerstwa Wschodniego, jak również wiarygodność i integralność polityki wschodniej UE, odpowiedź przedstawicieli UE wobec rządu Białorusi powinna być klarowna. Biorąc pod uwagę powyższe kwestie zwracamy się z prośbą do Komisji o zajęcie stanowiska w kwestii, czy oraz jak Unia Europejska zareagowała na rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe, w ramach których jedno lub dwa państwa członkowskie Unii Europejskiej były postrzegane jako agresor.

(www.pespolska.pl, 7 października 2009 r.)