Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

W maju 2019 r. obywatele Unii Europejskiej wybiorą następny Parlament Europejski. W Polsce głosować będziemy 26 maja. To czas, by pokazać, że Twój głos też się liczy. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z informacjami...

Czytaj całość »

15 lat w Unii Europejskiej

Raport Instytutu in.europa pod redakcją Anny Radwan-Röhrenschef, Warszawa 2019 - http://ineuropa.pl/in15/

ZEMKEINFO na wybory do Parlamentu Europejskiego

* 6 maja 2019 r. ukazała się drukowana gazetka wyborcza Janusza Zemke, pt. ZEMKEINFO, a w niej podstawowe dane kandydata nr 2 na liście nr 3 Koalicji Europejskiej z województwa kujawsko-pomorskiego. A ponadto - kilka tekstów o działalności posła w minionych latach, odpowiedź: dlaczego kandyduje z KE, wiele zdjęć, test wiedzy o Unii. Zapraszamy do czytania.Tutaj w wersji elektronicznej. Na piknikach europejskich - w wersji drukowanej.

GALERIE FOTO

Obraz 4872

Uważam, że...

Europejska płaca minimalna

– Unia Europejska stworzyła wspólną przestrzeń gospodarczą. Ale – nazwijmy to tak – głębokość tej przestrzeni jest taka, że jej beneficjentami są przedsiębiorcy. Pracownicy w mniejszym stopniu – o ile nie wybiorą emigracji do bardziej rozwiniętych krajów UE.

Europejska lewica chciałaby, aby Europa stała się również przestrzenią wspólnych standardów socjalnych i standardów zatrudnienia, dlatego walczy o europejskie standardy w zakresie ochrony praw pracowniczych, czy obowiązkowych minimalnych płac i świadczeń. Wiele jest jeszcze w tym obszarze do zrobienia.

Pewnym rozwiązaniem mogłaby być europejska płaca minimalna. Pytanie - jak powinna być konstruowana – czy jako konkretna kwota, czy też dla różnych krajów, a może i regionów ważona w oparciu o ceny koszyka podstawowych artykułów?

Uważam, że dobrym pomysłem jest budowa płacy minimalnej w powiązaniu z realnymi w danym państwie kosztami utrzymania. Płaca minimalna w poszczególnych państwach powinna - moim zdaniem - wynosić, co najmniej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Janusz Zemke
Bydgoszcz,
20 maja 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 2083

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

Internauci piszą...

Dotyczy dyrektywy o podwójnych normach jakości produktów w UE

Dzień dobry Panie Europośle.
Pisałem już do 2 europosłów ale mi nic odpisali - może jeszcze odpiszą, bo rozumiem, że teraz wybory i mają dużo pracy, ale w razie co  - zapytam też Pana - może Pan odpisze mi szybciej.

Te pytania i opinie przesłałem też na oficjalnej stronie UE ale odpisano mi, że potrzebują nr dyrektywy, więc czy wie Pan może jaka dyrektywa UE mówi o tym, że produkty robione na wschód mają być takiej samej jakości jak na zachód? I czy wie Pan, od kiedy ma to obowiązywać? Na te 2 pytania zależy mi na odpowiedzi.

Mam jeszcze inne pytania, które zadałem UE, ale nie musi Pan odpowiadać na nie, chyba że Pan zechce.

Otóż, czy dotyczy to też chemii? Zwłaszcza chodzi mi o proszki i płyny do płukania, czy jeśli jest jakiś rodzaj zapachu na zachodzie takiego proszku lub płynu, którego nie ma robionego na środek i wschód Europy czy producent będzie go musiał wprowadzić na wschód? Wg mnie jeśli nie, to źle - bo większość proszków i płynów zachodnich nie ma takich samych zapachów-odpowiedników choć nazwa producenta ta sama, to zapach inny jak na wschód i niewiele w tym wypadku to zmieni.

Z ustawy wynika też - co mi się nie podoba, że jeśli producent zmieni nazwę może zostać przy starym gorszym składzie - pozostaje tylko obserwować jak wejdzie to prawo, czy producenci faktycznie polepszą towar czy większość zdecyduje się zmienić nazwę.

Proszę o odpowiedzi - z góry dziękuję.

(dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 5 maja 2019 r.

Odpowiedż posła Janusza Zemke:

Odnosząc się do Pana pytań, pragnę poinformować, że dyrektywą dotyczącą stosowania podwójnych norm jakości do produktów sprzedawanych w różnych państwach członkowskich, Parlament Europejski zajmował się podczas ostatniego posiedzenia PE w Strasburgu - w dniu 17 kwietnia.

Czytaj całość »

Kurs obsługi komputera

Obraz 2851

Licznik odwiedzin

16805782
Obecnie stronę przegląda
89 użytkownik(-ów)
  • RSS RSS: Aktualności
  • RSS RSS: Komunikaty
  • Wg CBOS - akceptacja obecności Polski w UE osiągnęła rekordowy od 2004 r. poziom 91 proc.; przeciwnych członkostwu jest obecnie tylko 5 proc. badanych. Pozytywne skutki integracji dla materialnych warunków bytu zauważa 78 proc. z nich, przeciwnego zdania jest 9 proc. *

Sonda

Jak PE powinien wpływać na przyszłość Europy?

Komentarz na gorąco...

Refleksje wokół Okrągłego Stołu

– Ocena porozumienia okrągłostołowego jest różna. Bronią go ci, którzy w tym brali udział. Ale była grupa, która się z tym porozumieniem nie zgadzała. Uważała, że na żadne kompromisy z władzą, czyli w ich mniemaniu z komunistami, nie należy iść.

Była też grupa duża radykałów. Echa tego mamy dzisiaj. Jedni uważają, że ta zmiana ustroju w sposób pokojowy  na szczęście w Polsce bezkrwawa – potwierdziła mądrość ówczesnych elit i społeczeństwa. Dla radykałów u zarania tego ustroju jest zdrada. To spór, który trwa od trzydziestu lat i ja jestem w nim po stronie tych, którzy uważają, że na nasze szczęście te zmiany nastąpiły w sposób pokojowy, że nie powtarzaliśmy tego, co się działo na przykład w Rumunii.

Po doświadczeniach Budapesztu, czy praskiej wiosny, cały czas były obawy, że Rosjanie ruszą, gdyby w Polsce do czegoś doszło. Mówiono, że mogli wejść do Polski, ale przecież oni nie musieli wchodzić. Oni już tu byli. Mieli w Polsce i w NRD ponad 400 tysięcy wojska.

Byliśmy członkiem Układu Warszawskiego. Rosjanie mogli uznać, że skoro u nas zaczyna się rewolucja, dochodzi do zmiany władzy, to Polska się nie wywiąże z obligacji w ramach Układu Warszawskiego. Ale Gorbaczow zapowiadał, niech poszczególne państwa rozwiązują same sobie swoje problemy. Do tego oczywiście był silnie zaabsorbowany tym, co się działo z ZSRR, który zaczął się trząść w posadach. Kontekst międzynarodowy okazał się zbawienny z punktu widzenia Polski.

Janusz Zemke

4 czerwca 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1256

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 4861

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

4 Czerwca 2020
Czwartek
Imieniny obchodzą: Dacjan, Franciszek i Karol
Do końca roku zostało
210 dni.

Ostatnia aktualizacja

0
Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

J. Zemke dżokerem w plebiscycie "Pomorskiej"

Od 5 października br. trwał plebiscyt „Gazety Pomorskiej“ na najpopularniejszą postać regionu kujawsko-pomorskiego. Spośród 56 kandydatur z grona polityków, ludzi mediów, kultury, sportowców, czytelnicy GP wybierali poprzez głosowanie swoich ulubieńców.


Z ich podobiznami w karykaturze powstała unikatowa talia kart, gdyż plebiscyt zatytułowano „Poker Pomorskiej 2009“. Przez kilka tygodni odkrywano kolejne karty z nazwiskami, których liczba głosów czytelników usytuowała na odpowiedniej wartości karcie talii.

We wtorek i czwartek, 10 i 12 listopada br. odkryto karty posiadaczy najwyższych notowań w plebiscycie. Wśród dżokerów znaleźli się dwaj politycy SLD – JANUSZ ZEMKE i JERZY WENDERLICH. Ciekawostką godna odnotowania jest też fakt, iż młody polityk SLD, przewodniczący Rady Miejskiej SLD w Bydgoszczy – ŁUKASZ CHOJNACKI, zgłoszony jako jeden z ostatnich, uplasował się na wysokim miejscu, będąc posiadaczem karty „Waleta“.

Dziękujemy wszystkim, którzy głosowali na kandydatów SLD w plebiscycie „Gazety Pomorskiej“.

(nim, Bydgoszcz, 13 listopada 2009 r.)

***
Przeczytaj artykuły z werdyktem w POKERZE POMORSKIEJ 2009:

Politycy okazali się dżokerami

W czwartek ostatnie karty. W odsłanianiu kart z naszej talii dotarliśmy już do pierwszych dżokerów. Zostali nimi Grażyna Ciemniak i Janusz Zemke.

Dwa ostatnie dżokery, czyli zarazem dwie ostatnie karty z naszej wyjątkowej talii, otrzymają Państwo wraz z "Pomorską" już w czwartek.

Tym samym zbierzecie już całą, liczącą 56 kart, talię ze znanymi postaciami z naszego regionu.

JANUSZ ZEMKE, europoseł z ramienia SLD, były minister obrony narodowej:
- Moja ulubiona gra karciana to brydż. Gram w karty raz w miesiącu, w gronie starych znajomych.

GRAŻYNA CIEMNIAK, posłanka niezrzeszona z Bydgoszczy:
- Moja ulubiona gra karciana to brydż towarzyski i poker. Obecnie rzadko, ze względu na brak czasu, mogę sobie pozwolić na tę przyjemność.

 

****

Nasza talia w Państwa rękach

I wszystko jasne! Dziś odkryliśmy Państwu dwie ostatnie karty z naszej wyjątkowej talii. Tym samym zebrali już Państwo całą, liczącą 56 kart, talię.

Naszymi dżokerami zostali: Joanna Nowakowska, zawodniczka sekcji strzelectwa sportowego Zawiszy Bydgoszcz oraz Jerzy Wenderlich, poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej z Torunia. Zaczęliśmy od dwójek, skończyliśmy na dżokerach.

Przypomnijmy, że pierwsze karty, wraz z tekturowym pudełeczkiem do ich przechowywania, dołączyliśmy do "Pomorskiej" 5 października br. Codziennie, oprócz piątków i niedziel, otrzymywali Państwo z gazetą po dwie karty. Zaczęliśmy od dwójek, a dziś kończymy na dżokerach.

O tym, komu przypadła jaka karta zdecydowali Państwo w głosowaniu za pomocą kuponów i SMS-ów.

Oto nasi bohaterowie:

Na kartach znalazły się znakomite postaci z Pomorza i Kujaw. Są to zarówno politycy, sportowcy, jak i ludzie kultury oraz kobiety przedsiębiorcze. Oto oni: Adrian Miedziński, Alicja Pęczak, Sebastian Chmara, Marzenna Osowicka, Andrzej Person, Grzegorz Domżalski, Elżbieta Pietrzykowska, Katarzyna Kowalska, Ryszard Czarnecki, Maciej Hreniak, Patryk Kuchczyński, Igor Griszczuk, Zbigniew Boniek, Rafał Bruski, Robert Sycz, Mariusz Kędzierski, Zygmunt Mrozik, Andrzej Szajna, Marian Filar, Maciej Figas, Radosław Sikorski, Andrzej Urbaniak, Bogusław Linda, Sławek Wierzcholski, Jacek Kalinowski, Iwona Pyra, Robert Malinowski, Paweł Olszewski, Tadeusz Haręza, Michał Winiarski, Marek Wojtkowski, Tadeusz Nowak, Leszek Pepliński, Agnieszka Ziółkowska, Zdzisław Gamański, Anna Borowiak, Jan Rulewski, Jan Polak, Emil Sajfutdinow, Łukasz Chojnacki, Wiesława Milczarek, Urszula Guźlecka, Gertruda Woźnicka, Dominika Leśniewicz - była siatkarka Centrostalu Bydgoszcz, Tomasz Gollob, kapitan Aleksander Kaszowski, Andrzej Walkowiak, Andreas Jonsson, Magdalena Andler, Janusz Dzięcioł, Jan Nowicki, Arseniusz Finster, Janusz Zemke, Grażyna Ciemniak.

JERZY WENDERLICH, poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej z Torunia:
- Karciarz ze mnie chyba nawet gorszy niż z Rydzyka ksiądz, nie wyszedłem poza umiejętność gry w wojnę i tysiąca. Gram w karty rzadko, czasem z synem w tysiąca, bo z gry w wojnę już wyrósł. W wolnych chwilach najchętniej czytam książki i rozmawiam z synem Michałem.

(W „Gazecie Pomorskiej“, 10 i 12 listopada 2009 r., MAW)