Pytanie posła Zemke w PE o stosowanie odpowiedzialności zbiorowej w polskim prawodawstwie
04.07.2018 Podczas debaty o przyszłości Unii Europejskiej z premierem Polski Mateuszem Morawieckim w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, poseł Janusz Zemke zadał pytanie o stosowanie odpowiedzialności zbiorowej w tzw. ustawach dezubekizacyjnych.
Pytanie posła Janusz Zemke:
– Panie premierze! Do zasad podstawowych państwa praworządnego należy to, że nie stosuje się w tym państwie odpowiedzialności o zbiorowym charakterze. Musi być zawsze tak, że zarówno wina, jak i kara mają charakter indywidualny.
A tymczasem w Polsce przyjmowane są akty prawne, które wprowadzają odpowiedzialność o zbiorowym charakterze.
Przykładowo osoby, które służyły (w służbach mundurowych - dop. red.) tylko jeden dzień do roku 1990 otrzymują dzisiaj znacznie niższą emeryturę i rentę.
Otóż ja się chciałem spytać w związku z tym – czy pański rząd uchyli te akty prawne i czy pański rząd wycofa z polskiego sejmu projekt, który ma także tego typu restrykcjami objąć i funkcjonariuszy i żołnierzy?
Odpowiedź premiera Mateusza Morawieckiego:
– Bardzo dziękuję za te głosy. Szanowni Państwo – zacznę może od komentarza do tego ostatniego (dot. pytania posła J. Zemke – dop. red.), bo to bardzo ciekawy aspekt obrony praworządności u jednego z członków Parlamentu, Wysokiej Izby, broniącego wysokich emerytur specjalnych służb komunistycznych. Tych służb, które mordowały polskich bohaterów i które zamordowały również ludzi, których ja znałem. Otóż właśnie na tym polega różnica między częścią naszej opozycji dzisiejszej a nami, że my chcemy doprowadzić do zmiany tamtych zasad i właśnie dlatego obniżyliśmy emerytury specjalnym agentom służby komunistycznej, a podnieśliśmy emerytury działaczom "Solidarności". To jest ta różnica.
Szanowni Państwo, nie, na pewno nie zamierzamy tego zmieniać, panie europośle, na pewno tego nie zamierzamy zmienić.
4 lipca 2018 r.