Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

Uważam, że...

Powinniśmy lepiej chronić prawa podstawowe obywateli Unii

– Parlament Europejski na ostatnim posiedzeniu w Brukseli dyskutował nad wieloletnimi ramami prac Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej na lata 2018–2022.
To bardzo ważne, albowiem statutowym celem Agencji jest dostarczanie instytucjom Unii oraz państwom członkowskim pomocy i wiedzy specjalistycznej w zakresie praw podstawowych przy wdrażaniu przez nie prawa unijnego, w celu zapewnienia pełnego poszanowania praw podstawowych.

Dziedziny tematyczne działalności Agencji są określane w wieloletnich ramach prac obowiązujących przez okres pięcioletni. W projekcie omawianej decyzji Rada zaproponowała, by w latach 2018–2022 Agencja Praw Podstawowych skupiała się przede wszystkim na sytuacji ofiar przestępstw i dostępie do wymiaru sprawiedliwości; kwestiach równości i niedyskryminacji, zagadnieniach społeczeństwa informacyjnego, a w szczególności na poszanowaniu życia prywatnego i ochronie danych osobowych; współpracy sądowej, z wyjątkiem spraw karnych; migracji i integracji uchodźców, a ponadto – prawach dziecka i integracji społecznej Romów.

Podzieliłem opinię posła sprawozdawcy, że Parlament powinien – w trakcie zamkniętych już, niestety, negocjacji – silniej akcentować potrzebę włączenia do nowych ram współpracy policyjnej i współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych. Stanowiłoby to bowiem nie tylko odzwierciedlenie istniejących potrzeb lokalnych, ale również umożliwiłoby Agencji dostarczenie – z własnej inicjatywy – kompleksowej analizy w dziedzinach, mających oczywiste znaczenie dla praw podstawowych.

Uważam ponadto, że Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej, powinna w nieodległej perspektywie przejąć od Komisji Weneckiej, będącej organem Rady Europy, zadanie dostarczania Komisji Europejskiej fachowej ekspertyzy w zakresie poszanowania praworządności w państwach członkowskich, a także analizy sytuacji ich obywateli (będących obywatelami Unii Europejskiej), których prawa podstawowe są również naruszane w efekcie działań organów krajowych, sprzecznych z zasadami państwa prawnego.

Janusz Zemke

Bruksela,
1 czerwca 2017 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 1094

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

GALERIE FOTO

Obraz 1116

Internauci piszą...

Uzasadnienie

– Szanowny Panie Pośle,
to, że byłemu funkcjonariuszowi aparatu bezpieczeństwa PRL, pozytywnie zweryfikowanemu, a następnie pełniącemu nawet przez 27 lat służbę w organach bezpieczeństwa III RP, emerytura została przyznana przez totalitarny reżim i że był to wygórowany i nienależny przywilej finansowy o charakterze politycznym, to już wiemy.

Jak jednak zacytowany poniżej bełkot z uzasadnienia do projektu ustawy represyjnej odnieść do kwestii renty rodzinnej po zmarłym funkcjonariuszu służb mundurowych III RP, który wprawdzie kiedyś w aparacie bezpieczeństwa działał, ale krótko i co najgorsze, nie miał wtedy jeszcze ani żony ani dzieci.

"W zakresie obniżania wysokości policyjnych rent rodzinnych, z jednej strony może się wydawać, iż osoby je pobierające nie uczestniczyły bezpośrednio w działaniach aparatu bezpieczeństwa PRL Z drugiej strony natomiast korzystały z profitów, jakie dawała służba ich małżonków, czy rodziców na rzecz totalitarnego państwa (w szczególności materialnych wynikających z wyższych uposażeń)."
 

Z poważaniem (dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke), 20 czerwca 2017 r.

***

Czytaj całość »

Kurs obsługi komputera

Obraz 4390

EUROPEJSKIE DROGI – radio Pomorza i Kujaw

Polecamy Państwu wysłuchanie audycji Wojciecha Sobocińskiego pt. "Europejskie drogi", które cyklicznie nadawane są w środy o 12,15 na antenie Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. 

 

Czytaj całość »

Licznik odwiedzin

7843499
Obecnie stronę przegląda
127 użytkownik(-ów)
  • RSS RSS: Aktualności
  • RSS RSS: Komunikaty
  • Zapraszamy seniorów z Kujaw i Pomorza na bezpłatne kursy “Komputer oknem na świat”. Zgłoszenia przyjmują biura poselskie Janusza Zemke w Bydgoszczy (tel. 737 48 75 71), Toruniu (tel. 736 83 29 27), Włocławku (tel. 736 83 29 28), Inowrocławiu (tel. 736 83 29 29), Grudziądzu (tel. 736 83 29 30) oraz Piotrkowie Kujawskim (tel. 604 43 83 72).

Sonda

Jak PE powinien wpływać na przyszłość Europy?

Komentarz na gorąco...

Ograniczajmy marnotrawienie żywności

– Ograniczenie marnotrawienia i zwiększenie bezpieczeństwa żywności, to cele nie tylko gospodarcze, ale także etyczne.

Z przekonaniem poparłem sprawozdanie przygotowane przez posła Biljana Borzana, przedstawione na majowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Uważam, że należy wspierać wszystkie działania ograniczające marnotrawienie żywności.

Na świecie, co roku jest marnowanych ponad 30 proc. wytwarzanej żywności. W Unii Europejskiej skala tego zjawiska jest wysoce niepokojąca, gdyż rocznie marnuje się 80 milionów ton żywności.

Z zasady podkreśla się wymiar gospodarczy tego zjawiska. Moim zdaniem, znacznie istotniejszy jest wymiar etyczny, gdyż mamy nadprodukcję żywności, przy równoczesnej rosnącej skali ubóstwa w świecie i liczbie ludzi biednych, których nie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb żywnościowych.

Popieram działania Unii Europejskiej, które mają ograniczyć marnotrawstwo żywności do 2030 roku, co najmniej o 50 procent. Wymaga to oczywiście nasilenia działań w zakresie rozsądnego planowania produkcji rolno-spożywczej, jak również przechowywania i przetwarzania żywności. Ponieważ nie da się wyeliminować zupełnie zjawiska marnotrawienia żywności, Unia powinna wspierać te badania i technologie, które umożliwią odzyskiwanie jak najwięcej cennych surowców.

Janusz Zemke

Strasburg,

16 maja 2017 r.

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1243

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 1321

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

23 Czerwca 2017
Piątek
Imieniny obchodzą: Wanda, Józef i Zenon
Do końca roku zostało
191 dni.

Ostatnia aktualizacja

0

Aktualności

Strona: 1, ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 z 212

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Inowrocław. Konkurs plastyczny „Zimą pomagam zwierzętom”

15.12.2016 Zakończył się konkurs plastyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym, który pod hasłem „Zimą pomagam zwierzętom”, zorganizowała Rada Powiatowa SLD w Inowrocławiu. Upominki dla małych laureatów ufundował poseł Janusz Zemke.

Czytaj całość »

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

J. Zemke dla Trybuny: Nikt nie może przekreślić żołnierskich zasług W. Jaruzelskiego

14.12.2016  W "Dzienniku Trybuna" ukazał się wywiad z posłem Januszem Zemke na temat chęci odebrania stopni generalskich Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi, pt. "Niebezpieczny precedens". Rozmawiała Magdalena Ostrowska.

Czytaj całość »

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Bezpieczeństwo, porty i koleje w wystapieniach J. Zemke w Strasburgu

14.12.2016 Podczas posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w dniach 12-15 grudnia 2016 r., poseł Janusz Zemke wypowiedział się w następujących kwestiach.

Czytaj całość »

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Grudziądz. Pomysł na prezenty dla uboigich dzieci

10.12.2016  Podczas Jarmarku św. Mikołaja na grudziądzkim rynku, panie z Forum Równych Szans i Praw Kobiet, na jednym ze straganów  sprzedawały własnoręcznie robione ozdoby i wypieki.

Czytaj całość »

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Bruksela. Badanie relacji partii politycznych z otoczeniem społecznym

8.12.2016  Poseł Janusz Zemke wziął udział w badaniu prowadzonym przez politologów, m.in. z UMK w Toruniu, na temat opinii dotyczących funkcjonowania partii politycznych, ich komunikacji i współpracy z otoczeniem oraz roli parlamentarzystów.

Czytaj całość »

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Paczka dla Rodaka na Kresach

7.12.2016 W Zespole Szkół nr 23 w Bydgoszczy odbyło się podsumowanie akcji "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach", do której – mieszkańcy Bydgoszczy i regionu – przyłączyli się za sprawą Szkolnego Koła Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy w tej szkole.

Czytaj całość »

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Ze stowarzyszenia Europy Kujaw i Pomorza na stażu w Brukseli

5.12.2016 Pod koniec listopada br. staż w brukselskim biurze posła Janusza Zemke rozpoczęły kolejne osoby z województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Czytaj całość »

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Bydgoszcz. Sztafeta Mikołajkowa po raz drugi

3.12.2016  Na stadionie bydgoskiego Zawiszy odbyła się druga edycja Sztafety Mikołajkowej. Był to bieg charytatywny zorganizowany przez Wujka Poradę, czyli Adama Nowaka.

Czytaj całość »

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Konkursy SP 56 w Bydgoszczy podsumowane

1.12.2016 W Bibliotece UKW odbyło się podsumowanie konkursów organizowanych przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 56 im. Arkadego Fiedlera, która mieści się przy ul. Bośniackiej na Wzgórzu Wolności w Bydgoszczy.

Czytaj całość »

Strona: 1, ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 z 212