Janusz Zemke
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.
Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

W dniach 23–26 maja 2019 r. obywatele Unii Europejskiej wybiorą następny Parlament Europejski. To czas, by pokazać, że Twój głos też się liczy. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z informacjami...

Czytaj całość »

GALERIE FOTO

Obraz 4870

Uważam, że...

Ocenę kandydatów wystawią wyborcy

– Senator Jan Rulewski zaprostestował przeciwko umieszczeniu na listach Koalicji Europejskiej kandydatur z lewicy i PRL, w tym mojej.

Uważam, że pan Rulewski ma duże zasługi i jest to historyczna postać, nigdy tego nie negowałem. Nasze korzenie są zupełnie inne, Jan Rulewski działał aktywnie w „Solidarności”, a ja byłem członkiem PZPR do roku 1990 r. i nigdy się tego nie wypierałem.

Demokracja ma to do siebie, że nas weryfikują wybory. 9 razy poddawałem się ocenie wyborców i 9 razy – siedmiokrotnie do Sejmu i dwukrotnie do europarlamentu – wyborcy oceniali mnie pozytywnie i powierzali mi mandat.

26 maja 2019 roku poddam się kolejnej ocenie wyborców w moim okręgu, którym jest województwo kujawsko-pomorskie.

Janusz Zemke

Strasburg,
18 kwietnia 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA STAŻYSTÓW POSŁA J. ZEMKE

Obraz 1093

Polska Prezydencja w Radzie UE

1 stycznia 2012 r. po raz siódmy w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej przejęła DANIA. Tym samym zakończyło się, sprawowane od 1 lipca 2011 roku polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj całość »

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć animację.

W UNII EUROPEJSKIEJ

* W UE na jednego emeryta pracuje teraz czterech Europejczyków. W 2020 r. będzie ich pięciu, a w 2060 r. tylko dwoje.

* Średni wiek przejścia na emeryturę w 2010 r. to 61,4 lata.

* Przewidywana dziś długość życia mężczyzn to 76 lat, kobiet - 82. W 2060 r. będzie to już 84 lata dla mężczyzn i 89 lat dla kobiet.

* Odsetek liczby osób pracujących w porównaniu do liczby osób powyżej 75 roku życia wzrośnie z 25,4 proc. dziś do 53,5 proc. w 2060 r.

* W 2060 r. wydatki publiczne związane ze starzejącym się społeczeństwem będą wynosić już 4,75 proc. PKB, a wydatki związane z emeryturami 2,4 proc. PKB.

Czytaj całość »

Internauci piszą...

Skutki represyjnej ustawy

– Zachęcam do przeczytania artykułu w "Gazecie Wyborczej" "Anatomia represji, bezprawia i niesprawiedliwości – do czego prowadzi polityka nienawiści" Tomasza Piechowicza z 25 stycznia 2019 r.

Autor opisuje mechanizm działania rządzącej władzy, która pozbawiła świadczeń emerytalnych tysiące ludzi. Czytamy m.in.:
(...) To smutne i tragiczne, jak łatwo było, manipulując opinią publiczną, np.: epatując wysokością generalskich emerytur, stosując bezczelne insynuacje o oprawcach oraz ich nienależnych przywilejach (przy zupełnej bierności większości polityków i wolnych mediów), pozbawić kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy Policji i innych służb III RP konstytucyjnych praw, w tym również możliwości ich dochodzenia przed wolnym, niezawisłym sądem w sporze z coraz bardziej autorytarną władzą.

W moim przypadku Instytut Pamięci Narodowej twierdzi, że tylko realizuje zapisy tej represyjnej ustawy, bez analizy zakresu czynności wykonywanych przez poszczególnych funkcjonariuszy, jednoznacznie deklarując, że władczą decyzję w tej sprawie podejmuje Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, który ze swej strony stoi na stanowisku, że jest związany informacją IPN i w ogóle jej nie weryfikuje. Oba organy odsyłają po merytoryczne rozstrzygnięcie „co do istoty sprawy” do sądu, a ten przez ponad rok uchyla się od odpowiedzialności oraz oceny materiału dowodowego nawet w tak absurdalnej sprawie jak moja, zasłaniając się koniecznością zajęcia stanowiska przez ”fasadowy” Trybunał Konstytucyjny, który też nie zamierza tego robić. I „koło się zamyka”. (...)"

Czytaj cały artykuł TUTAJ

(Dane adresowe do wiadomości posła J. Zemke, 26 stycznia 2019 r.)

***

Czytaj całość »

Kurs obsługi komputera

Obraz 2608

Licznik odwiedzin

13557927
Obecnie stronę przegląda
81 użytkownik(-ów)
  • RSS RSS: Aktualności
  • RSS RSS: Komunikaty
  • Zapraszamy seniorów z Kujaw i Pomorza na bezpłatne kursy komputerowe "Komputer oknem na świat". Zgłoszenia przyjmują biura poselskie w Bydgoszczy (tel. 737 48 75 71), Inowrocławiu (tel. 737 48 75 71), Grudziądzu (tel. 736 83 29 30), Toruniu (737 48 75 71), Włocławku (736 83 29 28 ) oraz Piotrkowie Kujawskim (tel. 604 43 83 72).

Komunikaty

* 19 kwietnia 2019 r. w "Wydarzeniach" Polsat News, poseł Janusz Zemke skomentował spot MON reklamujący defiladę wojskową 3 maja, jako polityczny, w którym nie powinno się używać wizerunku dowódców armii, bo to obniża ich powagę i rangę.

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć film.

W TVN24, w programie "Polska i świat", poseł Janusz Zemke powiedział: "– jestem dumny, że po 15 latach pokazuje się na defiladzie to, co robiliśmy w MON z Jurkiem Szmajdzińskim, rosomaki, leopardy...".

* 18 kwietnia 2019 r. wpłynęły do posła Janusza Zemke podziękowania za zaangażowanie w prace poselskie nad tzw. Pakietem mobilności - od ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i prezesa Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jana Buczka, czytaj więcej...

* 18 kwietnia 2019 r. zapraszamy do wysłuchania "Rozmowy dnia" w Polskim Radiu Pomorza i Kujaw, nagranej w Strasburgu podczas ostatniej w tej kadencji sesji PE, w której z posłem Januszem Zemke rozmawiał redaktor Maciej Wilkowski.

* Od 15 do 18 kwietnia 2019 r. obraduje w Strasburgu na sesji plenarnej Parlament Europejski. Wśród tematów konkluzja z posiedzenia Rady Europejskiej z 10 kwietnia ws. brexitu oraz debata z premierem Republiki Łotewskiej Krišjānisem Kariņšem na temat przyszłości Europy, wystąpienia posła J. Zemke nt. promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów transportu drogowego, więcej czytaj TUTAJ

* 13 kwietnia 2019 r. wyjechała z Bydgoszczy do Strasburga ostatnia w tej kadencji PE, 56-osobowa grupa mieszkańców Kujaw i Pomorza. Poseł Janusz Zemke zaprosił na kilkudniowy pobyt w Strasburgu m.in. laureatów konkursów wiedzy o Unii, którym patronował oraz grupę przedstawicieli organizacji pozarządowych. W programie zwiedzenie siedziby Parlamentu, udział w obradach, poznanie zabytków miasta oraz degustacja dań kuchni francuskiej i alzackiej. Powrót do Bydgoszczy - 17 kwietnia.

* 12 kwietnia 2019 r. w programach TVN24 - "Polska i Świat" oraz "Dzień po dniu" emitowano komentarz posła Janusza Zemke do oświadczenia senatora Jana Rulewskiego (PO) protestującego wobec składu kandydatów lewicy na liście wyborczej Koalicji Europejskiej.

Pobierz Adobe Flash Player by odtworzyć film.

* 11 kwietnia 2019 r. w "Wydarzeniach" telewizji Polsat News, europoseł Janusz Zemke komentował oświadczenie senatora PO Jana Rulewskiego z deklaracją wystąpienia z klubu parlamentarnego PO po tym, jak na listach wyborczych Koalicji Europejskiej znaleźli się kandydaci z czasów PRL.

* 9 kwietnia 2019 r.  powiatowa organizacja SLD w Toruniu zebrała najwięcej w województwie - 1.670 podpisów poparcia dla kandydatury Janusza Zemke w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do Sztabu Wyborczego Koalicji Europejskiej przekazano dziś liczbę 10.017 podpisów poparcia dla Janusza Zemke z SLD, choć 10.000 podpisów potrzeba było dla całej listy Koalicji Europejskiej w okręgu kujawsko-pomorskim.

* 7 kwietnia 2019 r. zapraszamy do oglądania TVP INFO w internecie, gdzie poseł Janusz Zemke będzie rozmawiał o bieżących sprawach w programie "Gość Wiadomości", prowadzonym przez redaktora Michała Adamczyka.

* 7 kwietnia 2019 r. w Chełmnie m.in. z udziałem posła Janusza Zemke odbyły się 48. Ogólnopolskie Biegi Uliczne - Memoriał J. Schmeltera, organizowane przez MLKS Nadwiślanin Chełmno. Poseł wręczył nagrody zwycięzcom w poszczególnych kategoriach.

* 6 kwietnia 2019 r. od godz. 10,oo poseł Janusz Zemke uczestniczył w inaugurującej kampanię, konwencji Koalicji Europejskiej w Warszawie, podczas której zaprezentowani zostali kandydaci - liderzy okręgów w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, rekomendowani przez partie tworzące Koalicję Europejską.

* 6 kwietnia 2019 r. w Bydgoszczy, poseł Janusz Zemke uczestniczyć będzie w V Kujawsko-Pomorskim Spotkaniu Pokoleń.

Sonda

Jak PE powinien wpływać na przyszłość Europy?

Komentarz na gorąco...

Nie dla "Pakietu Mobilności"

Podczas sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli (4 kwietnia) głosowano nad tzw. Pakietem Mobilności, który zawiera liczne kontrowersyjne rozwiązania w dziedzinie transportu, mogące zaszkodzić polskim przewoźnikom międzynarodowym.

Dostrzegając to, zgłosiłem wyjaśnienie do sposobu swojego głosowania "przeciw" w tej sprawie.

Muszę podkreslić, że po raz kolejny, konsekwentnie głosowałem przeciwko tzw. Pakietowi Mobilności. Nie zgadzam się z założeniami i prawnymi rozwiązaniami pakietu przyjętymi przez PE!

Transport międzynarodowy jest jednym z głównych czynników łączących Unię Europejską. Przyjęte zaś rozwiązania ograniczą konkurencję w tym sektorze i mogą doprowadzić do upadku wielu mniejszych firm, w szczególności w państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zgadzam się z tym, że warunki pracy kierowców powinny ulegać poprawie. Nie można jednak przyjmować rozwiązań, które mają się nijak do rzeczywistości.

Dla przykładu - zostanie wprowadzony zakaz wypoczywania przez kierowców w kabinach ciężarówek. Pytam się, jak można egzekwować to prawo, gdy np. na trasie z Warszawy do Madrytu jest obecnie ponad 600 parkingów, a tylko 53 oferują noclegi? Takich restrykcji w Pakiecie Mobilności jest niestety więcej. Dlatego sprzeciwiam się przyjętemu pakietowi.

Janusz Zemke

Bruksela,
4 kwietnia 2019 r.

***

Czytaj całość »

GALERIA LAUREATÓW KONKURSÓW

Obraz 1244

FUNDACJA im. JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO

Obraz 1321

Strona Komisji Europejskiej po polsku

* Funkcjonuje specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej w języku polskim. Zapraszamy do korzystania z jej treści TUTAJ

Staże i wizyty naukowe
w Parlamencie Europejskim

Pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji, Parlament Europejski oferuje różne rodzaje staży i „wizyt naukowych” w Sekretariacie Generalnym PE oraz w innych instytucjach europejskich.

Czytaj całość »

Kalendarz

23 Kwietnia 2019
Wtorek
Imieniny obchodzą: Helena, Jerzy i Wojciech
Do końca roku zostało
252 dni.

Ostatnia aktualizacja

0

Inicjatywy regionalne

Wersja PDF Powiadom znajomego Drukuj

Miesiąc na stażu w Brukseli

W połowie lutego br. rozpoczęliśmy staż w biurze posła Janusza Zemke w Brukseli. Mija właśnie miesiąc od naszego przyjazdu do Belgii, a my próbujemy podsumować nasze europejskie doświadczenia.

Bruksela zapadnie nam w pamięć nie tylko ze względu na to, że stanowi siedzibę wielu instytucji unijnych, ale również ze względu na wspaniałą atmosferę w niej panującą.

Szansę odbycia stażu u boku Janusza Zemke każdy powinien traktować nie tylko jako przywilej, ale także unikatową możliwość zapoznania się z działaniem unijnej machiny od środka.

Uczestnictwo w pracach komisji Transportu i Turystyki, Spraw Zagranicznych oraz Bezpieczeństwa i Obrony, w których zasiada poseł J. Zemke, pozwoliło nam z bliska przyjrzeć się funkcjonowaniu poszczególnych elementów, tak złożonego organizmu, jakim na pewno jest Parlament Europejski.

Oczywiście, nie byliśmy ograniczeni do wizyt w komisjach ściśle związanych z zainteresowaniami posła Zemke, często korzystaliśmy z możliwości uczestnictwa w innych ciekawych z naszej perspektywy spotkaniach.

Należy podkreślić, że Parlament funkcjonuje nie tylko podczas oficjalnych zebrań. Częste wydarzenia kulturowe, mające miejsce w budynku Parlamentu pozwalały nam nie tylko zapoznawać się z kulturą poszczególnych regionów europejskich, ale stanowiły wspaniałe tło do spotkań z osobami z całego kontynentu. Niewiele jest miejsc, w których w jednym tylko dniu można spotkać dra Aldrina (drugą osobę, która postawiła stopę na Księżycu), prezydenta Izraela – Simona Pereza, prezydenta Birmy – Thein'a Sein'a, premiera Bułgarii, jak i wiele innych wspaniałych osobistości z całego świata. Oprócz powyższych spotkań warto wspomnieć, że mieliśmy okazję uczestniczyć w konferencjach z ministrami spraw zagranicznych m.in. Radosławem Sikorskim i Carlem Bildtem, komisarzem ds. rynku wewnętrznego i usług finansowych Michelem Barnier, ambasadorem Jackiem Bylicą, czy generałem broni Tonem van Oschem.

Sama Belgia jest według nas miejscem oferującym o wiele więcej niż czekoladę i piwo. Bruksela, będąca prawdziwą mozaiką kulturową, jest miejscem gdzie warto spędzić przynajmniej kilka tygodni, by choć trochę zatopić się w tym miejscu. Bogata architektura na czele z katedrami i Pałacem Królewskim, liczne muzea i miejska zieleń dostarczają wielu doznań wizualnych. Smakoszom miasto to oferuje liczne małe knajpki prowadzone przez zamieszkujące Brukselę mniejszości, np. marokańską, grecką, egipską czy kongijską. Dlatego też oprócz sztandarowych gofrów i frytek (koniecznie z którymś z sosów na bazie majonezu), warto spróbować północnoafrykańskich przysmaków na Rue de Pittas.

Każdy student poszukujący inspiracji do pisania pracy znajdzie też w Brukseli biblioteki – z parlamentarną na czele, dzięki którym nie będzie miał już z tym problemów, jak to było również w naszym przypadku.

Dla młodych osób podróżujących po kraju, belgijskie koleje przygotowały specjalne bilety, z których także skorzystaliśmy. Jako że Belgia nie jest krajem dużym terytorialnie można do większości ciekawych miejsc dostać się bardzo szybko.

Mnie osobiście bardzo spodobało się tętniące studenckim życiem Gent, z jednym z najstarszych i największych uniwersytetów w Europie. Antwerpia z kolei zachwyciła mnie swoimi muzeami, w których można obejrzeć obrazy takich mistrzów pędzla, jak Rubens, Van Dyck czy Jan Breugel. Ponadto ważnym punktem każdej wycieczki po Belgii, którego nie mogłem ominąć, jest Brugia. W całości zachowana gotycka zabudowa miasta potrafi nie tylko zachwycić, ale nawet wprowadzić w osłupienie.

Karol, dysponując możliwością wyjazdu wraz z posłem J. Zemke na obrady do Strasburga, oczywiście z niej skorzystał i tak to opisuje:

"Od 11 do 14 marca, wraz z Ewą Myszkowską – stażystką posłanki Leny Kolarskiej-Bobińskiej, mieliśmy niepowtarzalną okazję wyjechać na obrady Parlamentu Europejskiego do Strasburga.

Poseł Janusz Zemke oprowadził nas po budynku – siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, opowiedział o wielu interesujących sprawach, dotyczących zarówno Parlamentu, jak i miasta.

Mimo niezbyt dobrej pogody, zwiedziliśmy wiele wspaniałych miejsc, zaczynając od Katedry Najświętszej Marii Panny. Strasburg to miasto, które posiada zabytkowe śródmieście oraz niezwykle piękną architekturę, która charakteryzuje się francuskimi i niemieckimi wpływami oraz unikatowy system kanałów, które otaczają centrum. To wszystko nadaje miastu niepowtarzalny klimat.

Zobaczyliśmy wiele historycznych i ważnych miejsc, m.in. Pałac Sprawiedliwości, Pałac Rady Europy oraz zwiedziliśmy dzielnicę miasta zwaną Petite France. Znajdują się tam oryginalnie wyglądające domy oraz mnóstwo hoteli i knajpek, które oferują takie przysmaki, jak np. tradycyjną alzacką potrawę Choucroute czy wyśmienite tarty z różnorodnymi dodatkami."

Nasze codzienne obowiązki w brukselskim biurze posła J. Zemke, oprócz czynności standardowych były adekwatne do naszych profili studiów. Karol angażował się w pracę Komisji Transportu i Turystki, ja byłem obecny najczęściej na obradach Komisji Spraw Zagranicznych, natomiast wspólnie obserwowaliśmy dyskusje prowadzone w ramach Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony. Oprócz pisania sprawozdań z powyższych komisji, dokumentowaliśmy również je za pomocą zdjęć. Ponadto braliśmy udział w aktualizacji strony internetowej posła. Poza tymi obowiązkami często uczestniczyliśmy również, w imieniu naszego biura, w wielu wydarzeniach kulturalnych mających miejsce na terenie siedziby Parlamentu.

Czas spędzony na stażu obydwaj wspominać będziemy na pewno z rozrzewnieniem. Nie tylko otrzymaliśmy szanse podniesienia własnych kwalifikacji zawodowych, rozwinięcia zdolności interpersonalnych czy lingwistycznych, ale również mieliśmy możliwość poznania wspaniałego miejsca i osób z całego świata.

Karol Ożóg
Krystian Chrupek

stażyści w brukselskim biurze posła J. Zemke

Bruksela, 17 marca 2013 r.