Wydruk pochodzi ze strony: http://janusz-zemke.pl/inicjatywy_regionalne/_news/8/3/1678/w_ramach_stazu_____strasb.html

W ramach stażu – Strasburg!

Rozpoczynając staż w Brukseli dowiedziałyśmy się, że jednym z jego elementów będzie wizyta w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, gdzie co miesiąc na cztery dni zbierają się na plenarnych obradach wszyscy eurodeputowani.

Od 21 do 24 maja br. miałyśmy okazję odwiedzić to piękne, alzackie miasto położone w północno-wschodniej części Francji.

Podczas pobytu poseł Janusz Zemke oprowadził nas po gmachu Parlamentu Europejskiego, opowiadając przy okazji o jego strukturach i kompetencjach. Miałyśmy również możliwość zasiąść w fotelu europosła Janusza Zemke, przymierzając się do następnej kadencji;)

Na sali plenarnej poseł przedstawił nam zasady obowiązujące podczas debat i głosowań. Spotkałyśmy się również z uczestnikami wycieczki z Bydgoszczy i okolic, która przyjechała do Strasburga na zaproszenie posła Zemke. Wspólnie udaliśmy się do uroczej restauracji, położonej nad brzegiem jednego z wielu kanałów Strasburga, gdzie spróbowaliśmy kuchni francuskiej.

Trzeciego dnia naszego pobytu przyszedł czas na zwiedzanie miasta. Okazało się, że poseł jest nie tylko dobrym politykiem, ale również świetnym przewodnikiem :) Pokazał nam najciekawsze miejsca w Strasburgu m.in. zabytkową katedrę Notre Dame położoną w samym centrum przepięknej starówki, z którą wiąże się wiele ciekawych historii. Szczególnie interesującym zjawiskiem jest zachowanie się wpływów dwóch kultur – niemieckiej i francuskiej, które łatwo zauważyć spacerując po wąskich uliczkach.

Dzień zakończyła wspólna kolacja, podczas której spróbowałyśmy typowo alzackiego dania, jakim jest choucroute.
Ostatniego dnia, po zakończeniu pracy europarlamentu, przyszedł czas na pożegnanie się ze Strasburgiem i powrót do Brukseli.

Szkoda, że przygoda z Francją skończyła się tak szybko, ale nasza przygoda ze stażem w biurze poselskim Janusza Zemke w Brukseli trwa nadal.

tekst i fotografie: Barbara Dziewit i Paulina Ritter

Bruksela, 25 maja 2012 r.